Ivanušec: Ostanak bez Eura je veliki neuspjeh

Reprezentacija 16. stu 202017:22 > 17:32
Daniel Kopatsch/Bongarts/Getty Images

Mladi Vatreni su u vrlo nezavidnoj situaciji

Hrvatsku mladu nogometnu reprezentaciju u utorak u Puli očekuje posljednji susret u kvalifikacijama za EURO 2021. ogled protiv Litve, u kojem odabranici Igora Bišćana nemaju pravo na pogrešan korak. Nažalost, pobjeda neće biti dovoljna za plasman na EP, ako Grčka u Ateni ne zaustavi Škotsku.

Kako bi imala šansu za plasman na završni turnir kao jedna od pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija, Hrvatska mora pobijediti Litvu i nadati se da Grčka, koja nema nikakvih izgleda za plasman, na domaćem terenu neće izgubiti od Škotske.

Češka je već osigurala jednu od prve dvije pozicije u skupini i bez obzira na ishode sutrašnjih susreta bit će prva ili druga.

Škotima jedino pobjeda donosi prvo mjesto u skupini, a tada bi druga bila Češka, dok bi Hrvatska ostala na trećem mjestu bez obzira na ishod utakmice s Litvom. U slučaju škotskog kiksa, prvo mjesto osvaja Češka, a Hrvatska bi pobjedom u Puli preskočila Škotsku i zauzela drugo mjesto. I tako produžila nadu u plasman na EP.

Naime, osim devet pobjednika skupina na EP ide i pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija.

“Ne ovisimo sami o sebi, ali dat ćemo sve od sebe kako bi ostvarili pobjedu. Moramo se nadati sve dok imamo izgleda,” kazao je Luka Ivanušec dodavši: “Moramo pobijediti, a dalje kako bude.”

Vezni igrač zagrebačkog Dinama žali što se reprezentacija dovela u situaciju u kojoj ne ovisi sama o sebi.

“Možemo žaliti za nekim utakmicama u kojima smo bili bolji, ali ih nismo uspjeli dobiti. Ako ne odemo na EURO to će biti veliki neuspjeh za ovu generaciju jer stvarno smo predobra ekipa,” kazao je Ivanušec.

Njegov bivši suigrač iz Dinama, a sada član moskovskog imenjaka, Nikola Moro nada se da ipak nije sve izgubljeno.

“Bitno je da mi odradimo svoj dio posla, koji nam uopće daje mogućnost prolaza. Sve dok postoji šansa vjerujemo u nju,” istaknuo je Moro.

Uoči početka natjecanja hrvatska U-21 vrsta je bila favorit u skupini, međutim uoči zadnjeg kola “mladi vatreni” opasno vise.

“Sami smo si krivi za ovu situaciju. Imamo kvalitetu i da igramo ponovo siguran sam da bi prošli, ali ne možemo vratiti vrijeme,” istaknuo je.

Posebno žali za zadnjom utakmicom protiv Škotske u Edinburghu kada smo na poluvremenu vodili sa 2-0, a na koncu je završilo 2-2..

“Nismo bili koncentrirani do kraja i napravili smo neke pogreške i to nas je možda koštalo odlaska na EURO. Škoti će u Grčkoj imati imperativ pobjede jer znaju da s tri boda idu dalje, dok će Grci igrati bez pritiska,” dodao je.

Igor Bišćan protiv Litve ne može računati na čak sedmoricu igrača i dva člana stručnog stožera koji su dobili pozitivan rezultat na testiranju na novi koronavirus.

Radilo se o redovitom, obveznom testiranju provedenom uoči utakmice zadnjeg kola, a Hrvatski nogometni savez (HNS) nije objavio imena zaraženih.

Za dvoboj s Litvom su zbog smanjenog igračkog kadra upućeni dodatni pozivi Marku Điri, Dionu Dreni Belji, Ivanu Dolčeku, Josipu Mitroviću i Danielu Štefulju.

Utakmica Hrvatska – Litva i Grčka – Škotska na rasporedu su u utorak u 17.00 sati.