Turska je bila prva velika fešta i najveći šok Vatrenih

Reprezentacija 10. stu 202012:23 > 12:31
(Photo by Clive Rose/Getty Images)

Prijateljski okršaj u srijedu u Istanbulu bit će jubilarni deseti međusobni susret Hrvatske i Turske, a nekoliko ih posebno pamtimo.

Uz Tursku nas veže prva pobjeda na nekom velikom natjecanju, ali možda i najveći šok, poraz nakon jedanaesteraca u četvrtfinalu europskog prvenstva u Austriji i Švicarskoj 2008.

Hrvatska i Turska do sada su igrale devet puta, Vatreni su slavili tri puta, četiri susreta su završila bez pobjednika, dok je Turska upisala dvije pobjede.

Uz Turke nas veže prvi nastup i prva pobjeda na nekom velikom natjecanju, ali možda i najveći šok, poraz nakon jedanaesteraca u četvrtfinalu europskog prvenstva u Austriji i Švicarskoj 2008. Hrvatska je također, svladala Tursku s 1-0 na EP-u 2016. na pariškom Parku prinčeva sjajnim pogotkom Luke Modrića, a svakako se pamti i prolazak protiv Turske u dodatnim kvalifikacijama za EURO 2012., uz sjajnu pobjedu od 3-0 u Istanbulu.

Upravo je Turska na Europskom prvenstvu 1996. bila povijesni prvi protivnik Hrvatske na velikim natjecanjima, a zahvaljujući pogotku Gorana Vlaovića to je ujedno postala i prva pobjeda Vatrenih. Vlaović je pobjednički pogodak postigao u 85. minuti nakon brze kontre, a turski branič Alpay Ozalan, koji ga nije zaustavio prekršajem, dobio je nagradu za fair-play. Hrvatska je u svom debiju na međunarodnoj sceni dogurala do četvrtfinala, dok je Turska bila posljednja u skupini s tri poraza.

Iduća dva ogleda bila su prijateljskog karaktera i oba su završila bez pobjednika. U lipnju 1997. na Kirin kupu u japanskom Sendaiju bilo je 1-1, a u ožujku 2004. u Zagrebu 2-2.

(Photo by Jamie McDonald/Getty Images)

Najveći šok doživjeli smo u Beču na EP-u 2008. Hrvatska i Turska odmjerile su snage u četvrtfinalu, a pogodaka nije bilo sve do kraja produžetaka. Tada je Ivan Klasnić u 119. minuti zabio za 1-0 i činilo se, plasman u polufinale protiv Njemačke koju smo dobili u skupini s 2-1. No, Turska je praktički u zadnjem napadu na utakmici izjednačila na 1-1 pogotkom Semiha Senturka. Bio je to šok od kojeg se hrvatski nogometaši nisu uspjeli oporaviti.

Luka Modrić, Ivan Rakitić i Mladen Petrić promašili su jedanaesterce, dok su s druge strane Turan, Semih i Altintop zabijali i odveli Tursku u polufinale.

Novi hrvatsko – turski dvoboj uslijedio je u dodatnim kvalifikacijama za EP 2012. godine. Hrvatska je u Istanbulu pobijedila 3-0 golovima Ivice Olića (2), Marija Mandžukića (32) i Vedrana Ćorluke (51), a u zagrebačkom uzvratu nije bilo golova.

Protiv Turske smo otvorili i nastup na posljednjem EP-u 2016. godine. Hrvatska je na Parku prinčeva pobijedila 1-0 golom Luke Modrića u 41. minuti.

U prvom susretu u kvalifikacijama za SP 2018. godine, igranom 5. rujna 2016. godine u Zagrebu, bilo je 1-1. Poveli smo golom Ivana Rakitića iz kaznenog udarca koji je izborio Luka Modrić u 44. minuti, a u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela izjednačio je iz slobodnog udarca s 25 metara Calhanoglu.

U uzvratnom susretu igranom točno godinu dana kasnije, Turska je u Eskisehiru pobijedila sa 1-0 golom Tosuna.

Hrvatska je na koncu osvojila drugo mjesto u skupini i preko Grčke izborila plasman na World Cup u Rusiji, dok je Turska bila četvrta u skupini.

HRVATSKA – TURSKA 9 3 4 2 10-6

Turska – Hrvatska 0-1 (Vlaović 85) – EP ’96 – 11.6.1996. Nottingham

Hrvatska – Turska 1-1 (Erceg 20 / Saglam 75) – prijateljska, 12.6.1997. Sendai

Hrvatska – Turska 2-2 (Šokota 2, Srna 72 / Zafer 73, Akyel 78) – prijateljska, 31.3.2004. Zagreb

Hrvatska – Turska 1-3 jedanaesterci (1-1, Klasnić 119 / Senturk 120) – četvrtfinale EP-a 2008. – 20.6.2008. Beč

Turska – Hrvatska 0-3 (Olić 2, Mandžukić 32, Ćorluka 51) – dodatne kvalifikacije za EP 2012. – 11.11.2011. Istanbul

Hrvatska – Turska 0-0 – dodatne kvalifikacije za EP 2012. – 15.11.2011. Zagreb

Hrvatska – Turska 1-0 (Modrić 41) – EP 2016. – 12.6.2016. Pariz

Hrvatska – Turska 1-1 (Rakitić 44-11m / Calhanoglu 45+1) – kvalifikacije za SP 2018. – 5.9.2016. Zagreb

Turska – Hrvatska 1-0 (Tosun 75) – kvalifikacije za SP 2018. – 5.9.2017. Eskisehir