Dokumentarac 'Vatreni' nagrađen u Japanu!

Reprezentacija 22. srp 202014:06 > 14:08
Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images

Film je proputovao mnoge kino dvorane od zagrebačke premijere 2018. godine, a oduševio je i Japan, gdje je film privukao mnogobrojne stare i nove navijače Vatrenih, koji u Zemlji Izlazećeg Sunca uživa zavidan status.

Dokumentarni film “Vatreni“ o hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji i njenom senzacionalnom pohodu do brončane medalje na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine dobio je nagradu Grand Prix na ovogodišnjem Yokohama Football Film Festivalu u Japanu.

Film je proputovao mnoge kino dvorane od zagrebačke premijere 2018. godine, a oduševio je i Japan, gdje je film privukao mnogobrojne stare i nove navijače Vatrenih, koji u Zemlji Izlazećeg Sunca uživa zavidan status.

“Velika je čast osvojiti Grand Prix na ovakvom festivalu. Svi znamo koliko su Japanci predani svemu što rade, pa tako i ovakvim festivalima, što ovoj nagradi daje dodatan značaj. Osim toga, tek sam sada uistinu vidio koliko nas Japanci vole i poštuju, ne samo našu nogometnu reprezentaciju, već i cijeli hrvatski narod. Uz to sam ostao zapanjen vrijednostima koje njeguju i koje su duboko ukorijenjene u njihove živote – velikodušnost, poštenje i iskrenost“, rekao je Miroslav Blažević junior, izvršni producent filma.

Dokumentarac je napravljen u nezavisnoj produkciji, režirao ga je Meksikanac Edson Ramirez, a film gledatelja vodi kroz priču o osamostaljenju Hrvatske, povijesnim i društvenim situacijama u kojima su sudjelovali i članovi tadašnje hrvatske nogometne reprezentacije i glavne karike povijesnog uspjeha u Francuskoj.

Uz „trenera svih trenera“ Miroslava Blaževića, u filmu nastupaju i Slaven Bilić, Robert Prosinečki, Igor Štimac, Goran Vlaović,Mario Stanić, Dražen Ladić, Goran Ivanišević i drugi.

„Prije ovog filma nisam znao toliko detalja o raspadu Jugoslavije i građanskom ratu, no sada su mi neke stvari puno jasnije. Otkrio sam kako nogomet između ostalog može biti i simbol mira, ali se nogometna lopta u određenim situacijama može pretvoriti u ubojiti metak.Uživao sam gledati ovaj film prepun poruka, uključujući i one koje prenosi neponovljivi,empatični Ćiro“, rekao je Mitsuru Murai, predsjednik japanske nogometne lige i jedan od članova žirija.

Povijesna priča o Vatrenima nakon više od 20 godina još uvijek privlači obožavatelje, pa je organizirana i posebna projekcija za 20 ambasadora, četiri ministra i japansku princezu Masako.

Film je prikazan i u Tokamachiju, gdje je bio pripremni kamp i baza hrvatske nogometne reprezentacije tijekom SP-a u Japanu i Koreji 2002.

“Tamo smo dočekani kao rock zvijezde. Nakon te 2002. godine grad je nastavio živjeti i disati hrvatski, pa danas tamo postoji i Kuća hrvatsko-japanskog prijateljstva. Nakon projekcije filma, kojoj su prisustvovali čelni ljudi prefekture Niigata, zamolili su nas za prava prikazivanja Vatrenih učenicima osnovnih i srednjih škola u edukativne svrhe. Pritom se moramo zahvaliti Draženu Hrastiću, veleposlaniku Republike Hrvatske”, kazao je Blažević.