Hrvatska remijem propustila osigurati Euro

Alex Davidson/Getty Images

Hrvatska u Cardiffu protiv Walesa ima priliku danas i matematički osigurati plasman na Euro.

Izbornik Zlatko Dalić iznenadio je sastavom jer je na klupi ostavio Ivana Rakitića i Antu Rebića, a nije mogao ni računati na suspendiranog Marcela Brozovića, a nova imena u prvih 11 u odnosu na utakmicu s Mađarima bila su Nikola Vlašić, Josip Brekalo i Mateo Kovačić.

Hrvatska je odmah preuzela inicijativu, a prvu priliku imali smo u petoj minuti kada je udarac oprobao Brekalo, no odlazi to daleko od gola. U osmoj minuti Velšani su tražili penal nakon dvoboja Jamesa i Lovrena, no Kuipers je pokazao samo da se igra dalje. Samo minutu kasnije Hrvatska je povela. Brekalo je napravio sjajan posao na lijevoj strani, dao za Petkovića koji ostavlja za Vlašića koji s ruba šesnaesterca zabija za 1:0. U 13. minuti već je moglo biti 2:0, ali udarac Perišića glavom sjajno brani Hennessey.

U 15. minuti Vida je neoprezno srušio Jamesa, kojem se nekoliko minuta ukazivala pomoć, nakon čega je ipak mogao nastaviti utakmicu. No, hrvatski branič dobio je žuti karton zbog kojeg će propustiti Slovačku. U 20. minuti domaćini su dobili slobodan udarac na 25 metara, no udarac Balea pogodio je Petkovića u živom zidu. Velšani su preuzeli inicijativu, Hrvatska se okrenula kontranapadima, no pravih prilika nije bilo do same završnice prvog dijela. I onda u samoj završnici prvog dijela Velšani su dočekali priliku, Davies je gurnuo za Balea koji pogađa za 1:1.

Odmah na početku nastavka Dalić se odlučio za zamjenu pa je u svlačionici ostao Kovačić, a ušao je Rakitić. U 55. minutin zaprijetili su Velšani preko Jamesa kojem udarac brani Livaković. U 63. minuti Dalić je bio prisiljen napraviti novu izmjenu kada je umjesto Petkovića ušao Rebić. U 70. minuti zaprijetili smo preko Jedvaja, no odlazi to pokraj gola. U 87. minuti sjajnu priliku imali su Velšani za 2:1 kada su ušli u naš šesnaesterac, ali Roberts je u posljednji trenutak blokiran.

Loše vijesti za Hrvatsku, ali potencijalno i za Real stigle su u 89. minuti kada je zbog ozljede morao izaći  Modrić kada ga je zamijenio Badelj. Do kraja se rezultat više nije mijenjao, pa je Hrvatska ostala prva s 14 bodova, Mađarska ima 12, Slovačka 10, Wales osam, a Azebajdžan je na jednom.

Posljednji suparnik Hrvatske u kvalifikacijama danas je u prijateljskoj utakmici s Paragvajem odigrao 1:1. Bozenik je zabio za njihovo vodstvo u 59. minuti, da bi Romero u 85. minuti postavio konačan rezultat.