Reić za SK: Kopić za odlazak iz Hajduka krivi mene

Hrvatska 2. pro 202114:04 > 14:25
HNK Hajduk / Youtube

Što dolazak Željka Kopića na Dinamovu klupu znači za aktualnog prvaka, je li on zaista samo privremeno rješenje i kako će se to odraziti na Hajduk uoči nedjeljnog derbija na Maksimiru? Odgovore smo potražili kod višedesetljetnog kroničara Hajduka Zdravka Reića koji je pritom i neizravno utjecao na Kopićevu sudbinu u Poljudu.

„Cijenim ga kao trenera. Odličan je, metodičan. Dobro čita igru i temeljito se priprema. Zna pronaći igračima prava mjesta. Nakon što se vratio s Cipra i postao direktor omladinske škole Dinama, znao sam da će jednog dana postati i trenerom prve momčadi“, kaže nam Zdravko Reić, velikan hrvatskog sportskog novinarstva, dugogodišnji urednik i komentator. Rad Željka Kopića u Hajduku pratio je od konca 2017. do rujna 2018. godine.

Iako su iz Dinama rekli kako je Kopić privremeno rješenje, Reić je uvjeren da će postati trajno.

„Ma, ostat će on do ljeta. Do kraja sezone. Dokazat će, u to sam uvjeren.“

To bi značilo da će pobijediti Hajduk? Ili ne?

„Ne mora ga pobijediti. Dobar bi mu bio i bod s obzirom na to da upada na tuđi rad i tuđe igrače. Svakom bi treneru u toj situaciji bilo teško. Bitno mu je ne izgubiti od Hajduka, osigurati proljeće u Europskoj ligi i dobiti preostale tri ligaške utakmice do kraja jeseni“, smatra Reić.

Osvrnuo se kolega Reić na Kopićev mandat u Hajduku koji je započeo u studenom 2017. nakon odlaska Joana Carrilla koji se oprostio sramotnim domaćim porazom od Rudeša 3:2.

„Kopić je radio dobar posao, ali je klub tijekom zimskog prijelaznog roka prodao Ercega i Ohandzu, za koje nije dobio obećane adekvatne zamjene. Unatoč tome, izvanredno je vodio momčad i došao Dinamu na pet bodova uoči derbija u proljeće 2018. Međutim, dva dana prije te utakmice najavljeno je da tadašnji predsjednik Kos odlazi. Hajduk je derbi izgubio i tu se sve počelo raspadati, pa je onda stigao i nesretni poraz u finalu Kupa od Dinama u Vinkovcima…“

Ulaskom u novu sezonu stanje se pogoršalo, nastavlja Reić.

„Došao je novi predsjednik Huljaj, a sezona je krenula loše. Mislim da je u prva četiri kola Kopić osvojio samo dva boda. Ispao je i iz Europe, previše mu se toga skupilo i htio je otići.“

Kopiću je na kraju tog turbulentnog razdoblja presudilo druženje baš s našim sugovornikom Reićem i bivšim izbornikom hrvatske reprezentacije Igorom Štimcem.

„Štimac ga je pozvao kod sebe doma jer mu je Željko bio skaut u reprezentaciji dok je bio izbornik. Dao mu je podršku i rekao mu da se treba nastaviti boriti, da će se rezultati okrenuti. Štimac je mene pozvao procijenivši kako sam ja na Kopićevoj strani“, otkriva nam Reić.

Dalje je bilo sljedeće:

„Kopić i ja smo odvojeno došli kod Štimca, ali smo izašli zajedno. Sutra ujutro Kopić je došao u klub i rečeno mu je da mora otići. I to nakon što mu je Huljaj rekao da ostaje! Pokazali su mu fotografiju na kojoj smo nas dvojica. Morao je otići jer smo tobože Štimac i ja neprijatelji kluba. Otišao je i više se nikad nije javio.“

E, baš je to posljednje Reića zaboljelo. Odnos s Kopićem više nije što je nekad bio.

„Očito smatra da sam ja kriv što mu se to dogodilo. Sreo sam ga nedavno u Sarajevu i javio mu se, on mi je samo odgovorio ‘živjeli’ i otišao. To su nelogični zaključci. Pa, nisam ja kriv. Ja sam htio da ostane, kao i Štimac koji je u njemu vidio perspektivu.“

Kako će se odlazak Krznara i Kopićev dolazak reflektirati na Hajduk? Dugo Splićani nisu s ovoliko samopouzdanja iščekivali najveći derbi na Maksimiru.

„To su posebne utakmice i Hajduk je znao iznenaditi Dinamo i kad nije imao pretjerano jaku momčad. Čak je i s Kopićem slavio u Maksimiru, a tada nije bio tako dobar kao sada. Bit će velika borba, baš neizvjesna i siguran sam da nas prije svega čeka dobar nogomet“, zaključio je legendarni Reić.