Problemi na Šubićevcu: Šibenik nije dobio licencu za HNL!

Hrvatska 23. tra 202118:53 0 komentara
HNK Šibenik

Hrvatski prvoligaš Šibenik iduće bi sezone mogao biti lišen nastupa u Prvoj HNL čak ako tamo i ne ispadne regularnim putem.

NK Šibenik nije dobio licencu za natjecanje u HNL-u iduće sezone jer do zakonski propisanog roka nisu objavili revidirani financijski izvještaj za 2020. godinu ni iznos koji je klub u prošloj godini platio posrednicima i agentima u transferima.

HNS je danas objavio rezultate postupka licenciranja hrvatskih klubova za Uefina natjecanja te Prvu i Drugu HNL, a Šibenik je jedini prvoligaš koji nije zadovoljio uvjete. Iako HNS od kluba sa Šubićevca već tjednima traži da isprave propuste i na svom webu objave financijsko izvješće za prošlu godinu, Šibenik se oglušio na zakonske propise.

Klub ima pravo žalbe do 5. svibnja 2021. te u tom postupku može iznijeti nove činjenice ili dokaze, kao i prijedloge novih dokaza. Ili jednostavno, mogu objaviti financijsko izvješće te izbjeći daljnje probleme i sankcije. Odluke o žalbama donosi tijelo 2. stupnja – Žalbeno tijelo za licenciranje HNS. Rok za donošenje konačnih odluka je 27. svibnja 2021.

Podsjetimo, HNK Šibenik nedavno su preuzeli kolumbijsko-jordanski investitori koji su na Šubićevac poslali svog mladog predstavnika na čelo kluba, španjolskog trenera i hrpu igrača. Grad je dugo tražio kupca za klub koji više nije mogao održavati, kao ni braća Bulat, bivši igrači, koji su ga vratili u prvu ligu nakon devet godina. Propala je prodaja sumnjivom Indijcu i naftašu, a uletio je kolumbijsko-jordanski kapital.

Sada svega tjedan dana prije odluke o licencama za prvoligaše za iduću sezonu, Šibenik nema, odnosno nije objavio, važne dokumente, koje je do 13. travnja morao predočiti na svojoj internetskoj stranici.

Godišnji financijski izvještaji moraju biti vidljivi na stranicama tijekom cijele godine i moraju biti ažurirani. Koliko je situacija ozbiljna saznat ćemo do 27. svibnja, kada istječe žalbeni rok i popravni za klubove koji ne zadovoljavaju minimalne uvjete za nastup u prvoj ligi. Čiste financije su jedan od njih, a Šibenik, koji je desetljećima bio u blokadi te je zbog dugovanja izbačen u treću ligu, tu proceduru odlično poznaje. Koliko je stanje bilo ozbiljno tada svjedoči podatak da je mali klub bio zadužen malo manje od Hajduka, a iznosi idu i do 70-80 milijuna kuna. I to je samo ono što je poznato.

HNS zbog prekršaja koje je Šibenik sada napravio, odnosno zbog neobjavljenog izvještaja i iznosa menadžerskih provizija, može kazniti klub novčano i ukorom, ali može kazniti i odgovorne osobe, novčano te udaljavanjem iz nogometa.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!