(ANKETA) Tko je najbolji igrač u povijesti Barcelone?

Primera 18. tra 202014:52 > 14:54
Photo by Mike Hewitt/Getty Images

Jedini su europski nogometni klub koji je od 1955. igrao barem jedno međunarodno natjecanje svake godine, a uz to nikad, uz Real i Bilbao, nisu ispali iz španjolske lige

S ovim vikendom zaključujemo španjolsku ligu, današnja subota je rezervirana za Barcelonu, dok sutra možete uživati u legendama Real Madrida.

Kao što većina znate (ili možda ne znate), Barcelona je osnovana prije točno 121 godinu od strane švicarskih, engleskih i katalonskih nogometaša koje je predvodio Joan Gamper (uostalom, svake godine se održava turnir na Camp Nou uoči početka nogometne sezone gdje sudjeluju jaki europski klubovi), a otud dolazi i moto ‘Mes que un club’, prevedeno ‘Više od kluba.’

Katalonci u svojoj povijesti nikad nisu ispali iz španjolske lige, i jedini su klub uz Real Madrid i Athletic Bilbao kojima je to pošlo za rukom. 26 naslova prvaka španjolske lige, 30 kupova, 13 španjolskih Superkupa i pet Liga prvaka.

Odabir 10 najboljih igrača u povijesti katalonskog velikana je bio izuzetno težak, ali vjerujemo da smo dobro izabrali.

10. ANDONI ZUBIZARETTA (1986. – 1994.)

Barceloninih 10 najboljih otvaramo s legendarnim golmanom iz Vitorije. Odigrao je 126 utakmica za španjolsku reprezentaciju, i jedan je od najboljih vratara u povijesti ‘Furije’. Četiri osvojene Primere zaredom, a pomogao je Barci i u osvajanju prve Lige prvaka 1992.

Photo by Harold Cunningham/Getty Images

9. LASZLO KUBALA (1951. – 1961.)

Ok, možda će se netko pitati tko je ovaj, promašili ste ovog nogometaša i on ne smije biti na ovoj ljestvici. Ali ovaj Mađar rođen u Budimpešti igrao je za tri različite reprezentacije – Mađarsku, Španjolsku i Čehoslovačku. Za Barcelonu je zabio 274 pogotka u 345 nastupa, te je s njima osvojio četiri španjolske lige. Izuzetan napadač koji je tjerao strah u kosti protivničkim golmanima.

8. JOSEP GUARDIOLA (1990. – 2001.)

Slična situacija kao i s Kubalom, ali trener Manchester Cityja je u Barceloni stvorio ime kao igrač, a bome i kao trener. Kao igrač je osvojio 16 naslova s Kataloncima, bio je kapetan u razdoblju od 1997. do 2001. Kao trener u razdoblju od 2008. do 2012. osvojio je 14 trofeja, njegova Barcelona smatra se jednom od najboljih u povijesti nogometa. Slične stvari je nastavio i u Bayernu, a danas i s Građanima na neki način nastavlja taj put, iako još treba pričekati što će s njim biti u Manchesteru nakon završetka sezone.

Nathan Stirk/Getty Images

7. CARLES PUYOL (1996. – 2014.)

Metalac kojemu je duga kosa zaštitni znak, a u Barceloni je njegov znak bio obrambeni zid. Sve što ima poveznice s obranom i Barcelonom, vjerojatno će svima prvi na pamet padati Puyol. Kao kapetan pomogao je u osvajanju tri naslova Lige prvaka, kao i šest naslova španjolske lige. Ne treba zaboraviti na njega ni u Furiji s kojima je 2008. prvo osvojio EURO, a dvije godine kasnije i svjetsku smotru u Južnoafričkoj Republici.

Tullio M. Puglia/Getty Images

6. HRISTO STOIČKOV (1990. – 1995./ 1996. – 1998.)

Legendarni Bugarin koji je bio poznat po svojoj temperamentnoj osobnosti. Bio je četvrti s bugarskom reprezentacijom na Svjetskom prvenstvu u SAD-u, ali je zato bio najbolji strijelac prvenstva sa šest pogodaka. Iste te godine osvojio je i Zlatnu loptu prema izboru France Footballa i sigurno je zaslužio mjesto među 10 najboljih igrača.

Photo by Nikolay Doychinov/EuroFootball/Getty Images

5. ANDRES INIESTA (2002. – 2018.)

Igrač koji uvijek zasja u najvažnijem trenutku, tako bi se nekako moglo opisati Iniestino naslijeđe. U svojoj bogatoj karijeri osvojio je 35 naslova, od čega su dva s japanskim Kobeom, a tri sa španjolskom reprezentacijom. U paru s Xavijem u veznom redu činio je superjaki tandem.

Matthias Hangst/Bongarts/Getty Images

4. XAVI (1998. – 2015.)

Njegova vrhunska dodavnja su ubijala svakog igrača. Često je Xavi bio taj ključni faktor s dodavanjima nakon čega bi bilo koji napadač Barcelone koji je igrao s njim, završio pogotkom. Osvojio je dva EURA sa Španjolcima, te jedno Svjetsko prvenstvo, a danas kao trener svoj kruh zarađuje u katarskom Al-Saddu. Neke procjene govore da bi upravo on (ako se to dogodi u narednih par mjeseci, godina, itd.) trebao biti nasljednik Quiquea Setiena na klupi Katalonaca.

David Ramos/Getty Images

3. JOHAN CRUYFF (1973. – 1978)

Još jedan u nizu koji su svoj trag u Barceloni ostavili i kao iigrač i kao trener. Pet godina je igrao u Kataloniji i za to vrijeme osvojio samo jedan naslov u prvenstvu i u kupu, ali zato ih je kao trener vodio do 11 naslova na svim razinama. Imao je tu viziju kao Xavi i Iniesta, Nizozemac je bio prepoznat i po svojoj brzini i tehničkim sposobnostima. Zasluženo u TOP 3, bez dileme.

Photo by Ross Kinnaird/Getty Images

2. RONALDINHO (2003. – 2008.)

Igrač koji te dovede do uzbuđenja, ne postoji bolji opis od toga. Brazilski čarobnjak je vjerojatno svima ostao u sjećanju, ali Barcinim navijačima pogotovo. Radio je doslovno nevjerojatne stvari na terenu, toliko da je protivničke igrače ostavljajući u čudu da bi se znali zapitati kako je to izveo. Dva naslova Primere i jedna Liga prvaka, ali Brazilac će zasigurno ostati upisan zlatnim slovima u Barceloninu povijest.

Getty Images/Denis Doyle

1. LIONEL MESSI (2004. – ?)

Treba li išta dodati o ovome igraču? No, idemo još malo ponoviti gradivo. Nije samo Barcelonina legenda, nego je i svjetska legenda koji može uz bok Peleu i Maradoni. 34 naslova u svojoj karijeri, sve naravno s Barcelonom, ali ostaje velika žal ako što Messi još uvijek nije osvojio neko veliko natjecanje s Argentinom. Individualne nagrade ne moramo ni nabrajati, jer kad bi krenuli, ne bi prestali do preksutra. Veliko pitanje bi bilo gdje bi Barcelona bila bez ovog čuda od igrača.

Aitor Alcalde/Getty Images