Modrić i Raketa- glavni glumci kaosa koji nam predstoji

Primera 10. tra 202022:28 > 22:42
Alex Caparros

Nitko ne zna točno kako će se nogomet promijeniti nakon pandemije koronavirusa. Kada i kako će se nastaviti, kako će izgledati i što će se dogoditi s tržištem.

Zanimljiv pogled u budućnost napravio je Hugo Cerezo na španjolskoj Marci. Autor je pobrojao sve ugovore koji ističu u sljedećih petnaestak mjeseci, a koji se tiču važnih igrača u velikim europskim klubovima…

Sigurno je da će u sljedećih 15 mjeseci – od sada pa do ljeta 2021. – nekoliko igrača završiti karijeru u klubovima u kojima su postali temeljni elementi. Bilo da je riječ o tome da li se njihovi ugovori bliže kraju ili zbog toga što se penzija približava, mnogi igrači odreći će se dresa s kojim su se najviše poistovjećivali.

Počevši od Barcelone i Real Madrida, koji obojica imaju temeljne stupove kluba koji završava svoje ugovore 2021., iako nitko ne misli da Sergio Ramos ili Lionel Messi neće biti u njihovim klubovima izvan tog razdoblja.

Obnavljanje ugovora uslijedit će prije nego kasnije, iako s obzirom na dob – Ramos ima 34 godine, a Messi skoro 33 godine – vjerovatno će se isključiti ugovori.

U tom smislu, čini se kao da se drugi igrači dvojice španjolskih velikana bliže kraju svog vremena u Real Madridu i Barceloni.

Juan Manuel Serrano Arce, Getty Images Sport

Luka Modrić i Luis Suarez mogli bi biti u klubovima tijekom sezone 2020/21., ali sve dalje od toga čini se kompliciranim. Našem reprezentativcu bi bilo gotovo 36 godina, a Urugvajcu 34, iako u slučaju Suareza postoji određena ograda: ako odigra 60 posto utakmica za koje je dostupan, automatski će dobiti novi ugovor.

Još dva igrača ovog ljeta ući će u posljednju godinu svog ugovora na Camp Nou – Ivan Rakitić i Arturo Vidal – i nijedan od njih vjerojatno neće nastaviti vezu s Barcelonom i nakon te točke.
Obojica su na tržištu, posebno Hrvat, koji je na radaru Atletico Madrida, a ako tamo ode, završit će eru od šest godina u Barceloni.

Čileanac je tek u svojoj drugoj sezoni i dok je velika faca u svlačionici, već je prijetio da će otići u Inter u siječnju i još uvijek je tražen na kontinentu.

U Estadio Santiago Bernabeu jedan igrač koji je bio favorit trenera Zinedinea Zidanea privodi se kraju svog ugovora – Lucas Vazquez.
Pet sezona u Real Madridu, tri trofeja Lige prvaka i jedan naslov LaLige, ali u posljednjoj godini posla i unatoč dugotrajnim vezama s klubom i s obzirom na konkurenciju u napadu – Rodrygo, Reinier, Vinicius i Eden Hazard – prostora se mora napraviti.
James Rodriguez, čije je vrijeme u Real Madridu ove sezone propalo, na ljeto će gotovo sigurno napustiti klub.
U Atletico Madridu, Diego Costa dolazi u posljednju godinu svog ugovora i veteranski je adut trenera Diega Simeonea nakon sedam sezona i 297 utakmica s Rojiblancosima. On je poput starog rockera, vojnika veterana u Cholovom timu ili na kraju ove ili sljedeće sezone, Costa će objesiti crveno-bijelu prugastu majicu.
Martin Rose, Getty Images
Bayern München moglo bi napustiti čak pet igrača 2021. godine. David Alaba, koji bi mogao preseliti u Manchester City, a Leroy Sane doći, Thiago Alcantara, Manuel Neuer, Javi Martinez i Jerome Boateng također su pred krajem. Tim prije jer Neuer postavlja nerealne zahtjeve u vezi plaće u ova vremena.

Trener Hans-Dieter Flick mogao bi dobiti novi ugovor, a Thomas Muller, čiji je ugovor bio sklopljen do 2021. godine, nedavno se produžio do 2023. godine.

U Engleskoj postoji nekoliko igrača koji će na kraju dugog termina ostati na ovom ljetu i idućem. Počevši od ManchesterCityja, potvrđen je odlazak Davida Silve, a ugovor sa Sergio Aguerom vrijedi do 2021. godine.

Ostale zvijezde Premier lige koje će završiti priču u svojim klubovima su Pedro i Willian koji napuštaju Chelsea, a Mesut Özil ugovor u Arsenalu završava 2021., dok Manchester United ima Paula Pogbu, Juana Matu i Nemanju Matića kojima papiri vrijede do 2021. godine.

U Serie A ima nekoliko igrača starijih od 30 godina koji su svoje najbolje godine već prošli, i za njih nije izgledno da će dogovoriti novi ugovor.
Počevši od onih da su već ljetos slobodni igrači, Jose Callejon i Borja Valero mogli bi napustiti Napoli, odnosno Inter.

(Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Sljedećeg ljeta Gonzalo Higuian i Sami Khedira ostaju bez ugovora u Juventusu. Aleksandar Kolarov i Diego Perotti nalaze se u istoj situaciji u Romi, dok ostaje da se vidi što će se dogoditi s Gianluigijem Donnarummom iz Milana.

Na koncu, Paris Saint-Germain koji bi tijekom sljedeća dva ljeta mogao izgubiti brojne igrače koji su bili u važnim ulogama posljednjih godina. Kraje lipnja završavaju ugovori Cavaniju, Silvi, Kurzawi i Meunieru, dok sljedećeg ljeta ‘odlaze’ Di Maria i Julian Draxler.
Kad sve ovo stavimo na papir, postaje jasno da je pred nama godinu i nekoliko vrlo vrućih mjeseci na tržištu. Ako u tu jednadžbu ubacimo i totalnu neizvjesnost oko pandemije, slobodno možemo zaključiti da će vrijeme pred nama možda dramatično promijeniti nogometnu kartu Europe!