Hrvat kao rješenje da Klopp ne ponavlja grešku legende

Blog 4. lis 202215:15 0 komentara
Darren Staples/CSM via ZUMA Wire) (Cal Sport Media via AP Images)

Na današnji dan prije dvije godine Liverpool je na Villa Parku od Aston Ville izgubio 7:2.

Trener Redsa Jürgen Klopp je objasnio taj poraz sljedećim riječima: “Tko želi izgubiti 7:2? Prije samo godinu dana smo rekli da želimo kreirati povijest. Ovo je povijest, ali očito ne onakva kakvu smo željeli.”

Dvije godine kasnije Liverpool je loše krenuo u novu sezonu. Nakon osvojenog Community Shielda protiv Manchester Cityja nakon penala, u prvenstvu su sedam dvoboja ostvarili tek dvije pobjede te su deveta momčad Premier ligi, dok su u Ligi prvaka jednu utakmicu izgubili, drugu dobili.

Dovoljno razloga da dio medija udari po Kloppu i dovede u pitanje njegovu poziciju na klupi Redsa. No, priče o smjeni Nijemca nemaju nikakvu podlogu, Liverpool ipak nije Chelsea, te on ima potpunu podršku uprave.

No, što je pravi razlog lošeg ulaska u sezonu? Baš kao i prije dvije godine, glavni razlog su ozljede, ponajprije u veznom redu, ali i loša forma stožernih igrača, prije svega Trenta Alexander-Arnolda, Virgila van Dijka te Mohameda Salaha, a ni najskuplje pojačanje Darwin Nunez nije se još najbolje uklopio.

Peter Byrne via Guliver Images

Zanimljivu teoriju ponudio je bivši igrač Redsa Graeme Souness koji tvrdi da Klopp možda radi istu grešku kao legendarni trener Liverpoola Bill Shankly prije 52 godine.

Nijemac je u sedam godina na klupi osvojio sve veće naslove koji su se nudili, a Souness tvrdi da Klopp možda radi grešku za koju je Shankly obećao da ju više nikad neće ponoviti nakon što je izgubio finale FA kupa od Watforda 1970. godine.

“Imao sam 31 godinu kada sam igrao svoj najbolji nogomet u Liverpoolu, a to je bila moja posljednja godina u klubu (op.a. 1984.),” započeo je Souness za talkSPORT pa dodao:

“Nisu izgurali brod kako bi me spriječili da odem u Sampdoriju, jer tada se smatralo da si u tim godinama već prošao svoje najbolje dane. U klubu to pravilo vrijedi još od Shanklyjeve momčadi koja je izgubila od Watforda u FA kupu, a on je rekao: ‘Nikada više neću dopustiti da ovo dogodi’. Pod tim je mislio na prvu momčad koja je bila predugo zajedno i dopustio im je da ostare zajedno.”

Baš to bi mogao biti problem Redsa. Da, otišao je Mane, no Klopp koristi i dalje iste metode pa igračima možda nedostaje energije.

“To im nedostaje i to je nešto što moraju vratiti. Sjetite se samo igre protiv Napolija. Igrači moraju prvo sebe pogledati i zapitati se koja je razlika između ove sezone i prethodnih pet, šest godina.”

“Liverpool je u najboljim utakmicama imao Jordana Hendersona, Georginija Wijnalduma i Jamesa Milnera, ne baš tri tehnički nadarena igrača u veznom redu, no nadigravali su protivnike. Da to ostvarili, ovi igrači su morali biti u tome cijelo vrijeme, a ako kasnite pola korak, gotovo je. Možda je tako nešto izgubljeno. Thiago je sjajan nogometaš, ali to nije njegova igra. Vezni red Redsa ne radi što je nekad radio”, zaključio je Souness.

Sigurno je da ima dosta istine u ovome, da je Redsima nasušno potrebna svježa krv u veznom redu. Već mjesecima spominje se Jude Bellingham iz Borussije Dortmund, a izvor blizak klubu ističe da već neko vrijeme prate Marcela Brozovića iz Intera, kao i Matheusa Nunesa iz Wolvesa.

Je li to ta svježa krv toliko potrebna da Redsi opet budu moćni?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!