ANKETA Amnesty Int. protivi se kupnji Newcastlea, a vi?

Premier League 21. tra 202018:57 > 19:01
Alex Livesey/Getty Images

Amnesty International, međunarodna nevladina organizacija za ljudska prava, još je izrazio zabrinutost zbog onoga što se trenutno događa s preuzimanjem Newcastle Uniteda...

Dok se posao oko promjene vlasnika u Newcastle Unitedu bliži kraju, Amnesty International ponovno negoduje. Investicijski fond koji bi trebao preuzeti upravljanje klubom sa sjeveroistoka Engleske izravno se financira iz državnog proračuna Saudijske Arabije, što smeta Amnestyju jer u toj kraljevini ima ogromnog kršenja ljudskih prava. Iz organizacije su već na to upozoravali.

“Kriza oko koronavirusa već je stavilo nogomet pod povećalo i potrebno je da igrači i treneri budu tretirani pravedno. No, sada postoji opasnost da pandemija spriječi da se hladne glave procijeni etičnost odluke oko Newcastle Uniteda. Svi poslovi moraju se paziti bilo kakvih mogućih veza s kršenjem ljudskih prava, a to vrijedi i za engleski nogomet”, stoji u otvorenom pismu Amnestyja adresiranog na Premier ligu.

Apsolutno se želimo određivati tko treba voditi Newcastle United, ali ako Premieer liga ne uzme ovo pitanje situacije ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji za ozbiljno, onda riskira da postane žrtva. Žrtva onih koji kroz sport pokušavaju oprati svoju užasnu biografiju kršenja ljudskih prava”, nastavlja se.

Tony Marshall / Stringer

Također, navodi se kako ovo nije samo financijska transakcija već se radi o imidžu Premier lige i strasti Newcastleovih navijača. Amnesty poziva navijače da govore o tome, a Premier ligu da napravi jasnu objavu kako se direktori i vlasnici odnose prema ovom pitanju.

Upravo Premier liga treba odlučiti može li kupnja Newcastle Uniteda biti provedena, a neki pišu da su Saudijci spremni Michaelu Ashleyu (vlasniku kluba) uplatiti polog. Prodajom bi trebao zaraditi više od 300 milijuna funti.