Liverpool na Anfieldu razbio Manchester City 3:1!

Premier League 10. stu 201910:25 > 10:25
Getty Images

Danas u 17.30 sati na Sportklubu 1 pogledat ćete najveću utakmicu dosadašnjeg dijela Premier lige. Sastaju se dva najjača kluba, u derbiju koji može uvelike odrediti daljnji tijek sezone, Liverpool na svom Anfieldu dočekuje Manchester City (komentar ŽELJKO VELA).

Gornji video: možda presudan detalj iz prošlog derbija Liverpoola i Cityja, 3. siječnja 2019.

CRTICE PRED DERBI:
– Liverpool 28 puta zaredom nije izgubio u ligi (23-5-0), od gostovanja Cityju 3.1.2019.
– City nije pobijedio na Anfieldu u ligi 16 utakmica zaredom, od 3. svibnja 2003.!!!

* * *

Redsi su vodeća momčad lige praktički otkako je sezona počela. Vrlo brzo napravili su distancu prema Cityju, održavali je i nadograđivali, a ona sada iznosi 6 bodova. Jasno je – pobijedi li Liverpool danas, odvojit će se na ogromnu prednost od 9 bodova nakon gotovo trećine svih odigranih utakmica.

Imajući u vidu da Kloppov sastav u samo jednom susretu ove sezone nije ostvario pobjedu te da je bez poraza u posljednjih 28 ligaških nastupa, takva prednost imala bi veliku težinu.

A kad spominjemo niz bez izgubljene utakmice, nemoguće je ne istaknuti da je upravo Manchester City bio posljednji koji je pobijedio Crvene u Premier ligi! Zabilježeno je to 3. siječnja ove godine na onom spektakularom susretu koji je, pokazalo se kasnije, odlučio naslov prvaka četiri mjeseca unaprijed!

Liverpool u utakmicu ulazi sa nevjerojatnim nizom uspjeha na domaćem terenu protiv svog današnjeg protivnika:

Naime, u posljednjih 16 utakmice City niti jednom nije pobijedio pokraj rijeke Mercy u sklopu lige, u tom razdoblju zabilježio je 5 neriješenih i čak 11 poraza!!! Da stvar bude bolnija za navijače Građana, to je najdulji niz bez pobjede kojeg trenutno imaju protiv nekog od članova PL-a!

Taj bolan podatak doprinosi rastućem, zapravo galopirajućem rastu rivalstva između klubova koji tradicionalno nikad nisu bili ljuti suparnici, međutim stvari su se uvelike počele mijenjati otkako su recentnih sezona kandidati za velike stvari, ne samo u domaćem dvorištu.

Detalj koji je možda najviše doprinjeo tenzijama između klubova je zabilježem prije utakmice četvrtfinala Lige prvaka 2018. godine 4. travnja. Tada je, naime, na putu prema Anfieldu, autobus sa nogometašima Man Cityja upao u zasjedu domaćih navijača…

– Sjedio sam u autobusu dok su u njega udarale cigle i kamenje. Od tog trenutka stvari su se promijenile. Naše rivalstvo je postalo veće, postali su momčad koju najviše želimo pobijediti. A i raspoloženje među našim navijačima znatno se promijenilo. Mislim da je taj incident promijenio i način na koji su mnogi neutralci doživljavali Liverpool – kazao je Vincent Kompany, presudan čovjek u osvajanju naslova za City prošle sezone, koji je zakucao bombu s 30 metara u 69. minuti teške utakmice protiv Leicestera u posljednjem kolu.

Zbog tog nemilog događaja iz travnja prošle godine postoji bojazan kod Cityja da bi im se danas mogla dogoditi ista stvar, posebno jer postoje neke najave da najžešći navijači Liverpoola opet pripremaju “odbor za doček”.

Da stvar bude bizarnija, ako se tako nešto ponovi, čini se da Liverpool neće biti kažnjen, jer nogometni savez Engleske ima stav kako za takve stvari ne može biti odgovoran klub, već policija! Po tome se njihovo stanovište razlikuje od Uefina, koja je doduše zbog napada na autobus iz 2018. sankcionirala klub s Anfielda sa samo 17 tisuća funti!

Zbog straha od ponavljanja incidenta, Manchester City odlučio je promijeniti rutu na putu do stadiona.