Samo na Sportklubu – Kreće Azijska liga prvaka

Ulsan Hyundai
Guliver images

U srijedu kreće natjecanje  po skupinama azijske Lige prvaka, natjecanje napravljeno po uzoru na Uefinu Ligu prvaka Piše: Milan Stoiljković

Najveći i najnaseljeniji kontinent ponosan je na svoju Ligu prvaka (ACL), kontinentalno klupsko nogometno natjecanje u organizaciji Azijske nogometne konfederacije (AFC).

Ukupno 40 klubova, po 20 iz Zapadne i Istočne Azije, borit će se ove sezone za naslov najboljeg na kontinentu. Aktualni prvak je momčad Ulsan Hyundai iz Južne Koreje, koja je prošle godine drugi put u povijesti osvojila ovo natjecanje.

Natjecanje je počelo 1967. godine, kad je započelo kao Klupsko prvenstvo Azije. Od 1985. do 2002. godine nosilo je naziv prvenstvo klubova Azije, a od sezone 2002./2003. klubovi se natječu pod imenom – Liga prvaka Azije.

Nijedan klub nije bio dominantan prethodnih desetljeća. Najuspješniji su Al-Hilal iz Saudijske Arabije i južnokorejski Pohang Stilers sa po tri naslova. Čak 11 klubova bili su po dva puta prvaci Azije i isto toliko klubova po jednom. Zanimljivo, ovo su natjecanje od velikih i poznatih trenera osvajali Marcello Lippi i Felipe Scolari, obojica na klupi Guangzhoua.

Ulsan Hyundai je prošle godine u finalu bio bolji od Persepolisa iz Irana koga je u finalu nadjačao 2:1 golovima Brazilca Juniora Negraa. Prethodno je u polufinalu bio bolji od japanskog Visel Kobea predvođenog legendom Barcelone i svjetskog nogometa Andresom Iniestom.

Paul Gilham / Staff

Ove sezone neće bit Inieste ali je zato tu njegov nekadašnji suigrač iz katalonskog kluba 41-godišnji Xavi. I to u ulozi trenera katarskog Al Sada. Glavna zvijezda te momčadi je Santi Cazorla, nekadašnji nogometaš Villreala i Arsenala, dugogodišnji reprezentativac Furije.

Od poznatijih trenera tu je i legedarni Francuz Laurent Blanc. On sjedi na klupi katarskog Al Rayyana, kluba koji su nekad trenirali Michael Laudrup, Rabah Madjer, čuveni Brazilac Vava…

Hrvatska je upisana na kartu ovog natjecanja. Dragan Talajić je s našom putovnicom osvojio ovo natjecanje kao trener Al-Ittihada 2004. godine. Bio je golman Sarajave gdje se i rodio prije 55 godina.

Slaven Bilić

Slaven Bilić će voditi Beijing Guoan u onom istočnom djelu Azijske lige prvaka koji će se odigrati u lipnju i srpnju, dok zapadni dio počinje u srijedu 14. travnja. U dresu iranskog Esteghlala igra Hrvoje Milić, nekadašnji igrač Hajduka. Na vratima također iranskog Persopolisa stoji Božidar Radošević, koji je bio u Hajduku četiri godine, te je branio za Šibenik, Inter, Istru….

Ovogodišnja Liga šampiona Azije (ACL) jubilarno je 40. izdanje premijernog azijskog klupskog fudbalskog turnira u organizaciji Azijske fudbalske konfederacije (AFC) i 19. pod sadašnjim imenom – AFC Liga šampiona.

Poznate su i nagrade za najbolje. Svaki polufinalist će dobiti 250 tisuća dolara. Poraženi u finalu inkasira 2.000.000. dolara, a prvak Azije 4 milijuna američkih novčanica.

U srijedu možete gledati: Persopolis – Al Wahda na SK 4 u 16.30, Al Sadd – Foolad na SK 3 u 20 sati, Al Wehdat – Al Nassr na SK 5 u 20 sati.