Od ‘najgoreg’ do ‘najboljeg u povijesti’

Nogomet 19. svi 202210:55 0 komentara
REUTERS/Susana Vera via Guliver

Za neke bila je to obična srijeda, ali za trojicu hrvatskih nogometaša dogodile su se predivne stvari. Kristijan Jakić i Borna Barišić zaigrali su prvi put na velikom finalu Europa lige i Jakić je podigao trofej, a nekih 500-injak kilometara dalje u istoj državi, toj Španjolskoj, Luka Modrić dobio je jedno od najvećih priznanja u svojoj karijeri.

Velik je to dan za hrvatski nogomet, ali i podsjetnik da je lopta okrugla, da se igra 90 minuta dok sudac ne svira kraj. Na početku sezone nitko nije očekivao da će finale Europa lige izgledati onako kao u srijedu tog 18. svibnja. Ne zbog toga kakva je bila utakmica, već zbog toga koje su se momčadi našle u finalu.

Eintracht i Rangers zajedno vrijede manje od 350 milijuna eura, a rušili su i skuplju Barcelonu, West Ham, Borussiju Dortmund, RB Leipzig… Dakle, neočekivano. E pa isto tako neočekivano je bilo i za ugledni španjolski list Marcu da će nakon 10 godina morati ‘ispraviti grešku’ prema Luki.

U kolovozu 2012. godine Modrić je došao u veliki Real Madrid i ispunio svoj san. Nakon Zrinjskog, zagrebačkog Dinama i engleskog Tottenhama došao je na taj Santiago Bernabeu. I na svojoj koži osjetio kako je svaki početak težak.

Tek četiri mjeseca bio je u Realu, a već mu je stigao bolan udarac. Ta velika Marca, tj. čitatelji tog uglednog španjolskog lista, Modrića su proglasili ‘najgorim pojačanjem’. Nije tada bilo Luki lako, i sam je priznao da mu treba više vremena za prilagodbu.

Itekako se prilagodio. Puno je tu stvari koje je Luka postigao u Realu od tada pa do dan danas. U međuvremenu postao je najbolji igrač svijeta, osvojio Zlatnu loptu i prekinuo dominaciju Ronalda i Messija, najbolji je bio i na SP-u u Rusiji, osvojio je i Fifinu i Uefinu nagradu te 2018. kada je s Vatrenima postao viceprvak svijeta i postao prvi Hrvat kojem je uspjelo dobiti ta sva priznanja.

A sada i Marcina legenda. Našao se u društvu Michaela Jordana, brazilskog Ronalda, Johana Cruyffa, Nikija Laude, Alfreda Di Stefana, Pelea… Kao šlag na tortu došle su i pohvale iz te iste Marce koja ga je kad je tek došao proglasila promašajem.

Sada se s pravom pitaju ‘je li Luka najbolji veznjak u povijesti’, a kažu i da je ‘veći od Reala’. Zamislite, da vam netko kaže da ste veći od kluba koji je star 120 godina. A Luki je ‘tek’ 37…

Bravo, maestro.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!