Čeferin: Iskustvo za ovaj rat stekao sam u ratu u SFRJ

Nogomet 25. tra 202121:10 > 21:14
Markus Ulmer Pressefoto

Predsjednik Uefe Aleksandar Čeferin još jednom se osvrnuo na cjelokupnu situaciju u vezi sa Superligom i to kako je izašao na kraj s pokušajem 12 velikih europskih klubova da formiraju vlastito natjecanje, poručivši da je veliko iskustvo za takva događanja stekao tijekom rata na prostoru bivše SFRJ.

Čeferin i Uefa su, barem za sada, izašli kao pobjednici iz ‘rata’ sa zagovornicima Superlige. To natjecanje je potrajalo manje od 48 sati, prij nego što se osam klubova odlučilo povuči, te na neki način priznati grešku.

Prema priznanju, potezi koje je prvi čovjek europskog nogometa vukao tijekom proteklih dana odraz su iskustva iz pravog rata. Onog koji je vođen 1991. na ovim prostorima.

“Sjedio sam na terasi s obitelji kada je došao jedan čovjek i rekao mi da moram u rat. Bio sam šokiran time”, prisjeća se Slovenac u razgovoru za AP i dodaje:

“Sve je potrajalo deset dana, ali su to bili dani potpune tenzije. Bilo je velikih prijetnji, bombi… Cjelokupno iskustvo iz toga pomaže ti preživjeti u situacijama kada te neki ljudi pokušavaju destabilizirati.”

“To je nešto slično ratu, jednako stresno, sa jednakom tenzijom. Ipak, razmažena djeca me ne mogu destabilizirati”, jasan je čelnik Uefe.

Drama je počela u subotu. Da se nešto spremna, Čeferinu je bilo jasno u trenucima kada mu se prvi čovjek Juventusa Andrea Agnelli nije odazivao na pozive.

“Tada sam shvatio da je u pitanju čista izdaja i da su me neki ljudi godinama lagali. Nisam znao što će se točno dogoditi sljedećih dana, ali su klubovi počeli zvati i govoriti da im je žao, ali da moraju istupiti.”

Kada kaže ‘izdaja’, Slovenac misli na Agnellija, dugogodišnjeg prijatelja i kuma.

“Nemamo više nikakav odnos. Nećemo ga ni imati. Nastavit ću vjerovati ljudima, naravno. Oni kojima sam potpuno vjerovao me nisu izdali, nitko osim Agnellija. U ostale sam sumnjao cijelo vrijeme.”

U ovom trenutku, iz Superlige su službeno istupili svi osim Reala, Barselone, Juventusa i Milana.

“Ti klubovi moraju odlučiti jesu li su u Superligi ili u okviru uefe. Ako su u Superligi, onda oni ne igraju Ligu prvaka. Ipak, mislim da je Superliga mrtva. Ako i nekada dođe do nje, ja vjerojatno tada neću biti u nogometu”, zaključio je Aleksandar Čeferin za AP.