Gračanov poučak: 'Bit će bolje….'

Nogomet ostalo 19. lip 201910:33 > 10:34
Stringer/EuroFootball/Getty Images

Mlada hrvatska reprezentacija doživjela je neugodan poraz u prvoj utakmici na Europskom prvenstvu, san za nastupom na Olimpijskim igrama praktički je ugašen odmah na početku natjecanja.

Čitajući mnoge najave Europskog prvenstva do 21 godine starosti, dalo se naslutiti kako će Hrvatska u inat svima osigurati plasman na prve Olimpijske igre kada je riječ o nogometnoj reprezentaciji. Momčad sastavljena od talentiranih igrača, od kojih neki igraju u velikim europskim klubovima, davala je za pravo onu pozitivnu bahatost kako se ‘oni nas trebaju bojati’.

No, nakon brutalnog poraza protiv Rumunjske, jedno je sigurno: ovakve Hrvatske nitko se ne boji. Neorganizirano, bojažljivo, dekoncentirano, bez prave taktičke zrelosti.

Nenad Gračan odgovaran je za sve nabrojano. Izbornik reprezentacije vodio je mladu vrstu u trećem ciklusu kvalifikacija, prvi put se uspio plasirati na veliko natjecanje, međutim ono što smo vidjeli na stadionu u sanmarinskom Serravalleu ispod je svake kritike. Postavlja se pitanje, što je radio izbornik u pripremnom periodu? Jel moguće da je reprezentacija toliko nepripremljena za najvažniji sportski događaj godine?

Olimpijske igre prilika su generacije, ne samo to, pravila nalažu kako na Olimpijskom turniru pravo nastupa imaju i tri igrača starija od 23 godine što bi značilo da netko iz seniorskog kadra također može nastupiti u Tokiju. Sanjali smo kako će Hrvatska prvi put imati nogometnog predstavnika na olimpijskom turniru, međutim već nakon prve utakmice ti planovi padaju u vodu.

Nije kriv samo Gračan, mlada reprezentacija sustavno je zapostavljena proteklih deset godina od strane vodećih ljudi hrvatskog nogometa, više služi kao poligon da se iznjedre dva ili tri igrača za seniorsku vrstu, a nogometaši umjesto radom pod paskom najboljih hrvatskih trenera, svoj nogometni zanat uče od strane trenera u svojim većinom inozemnim klubovima.

Povezano

Gledajući ovih dana ekipe kao što su Italija, Poljska, Njemačka, Francuska i Engleska, vidi se odlučnost, htjenje, hrabrost, sve što Hrvatska nije imala protiv Rumunjske. Gračan je nekoliko dana prije turnira govorio kako ‘Rumunji dolaze s petoricom A reprezentativaca’, ponudio jest misao kako ‘nije to ništa strašno’, no očito jest kako su Rumunji ponudili reprezentaciju koja ima i glavu i rep. Na kormilu je tek 38-godišnji trener Mirel Radoi koji je stvorio kompaktnu momčad koja igra moderan nogomet. Mlad čovjek s novim idejama, nije li to poanta pokušaja stvaranja mlade reprezentacije?

No, Hrvatska iz nekog razloga za kormilom ima nezamjenjivog Nenada Gračana koji je davno ‘odigrao’ svoje najbolje dane. Preostaju nam utakmice protiv Engleske i Francuske, pustimo papir i olovku, ali nakon svega što smo vidjeli protiv Rumunja, imamo li uopće pravo nadati se pozitivnim rezultatima?