Mbappé bi uskoro mogao nadmašiti i Ronalda i Messija!

Nogomet ostalo 3. lis 201817:58 > 18:06
Getty Images/Julian Finney

Talijanska novina Tuttosport objavila je suženi popis kandidata za ovodišnju nagradu Golden Boy, koju u suradnji s uglednim europskim sportskim izdanjima dodjeljuje od 2003. godine.

Na tom popisu nalaze se i dva nama zanimljiva imena, suženje filtra sa 100 na 40 imena preživjeli su Josip Brekalo iz Wolfsbruga te Dani Olmo iz Dinama, potencijalni hrvatski reprezentativac.

Najvećim kandidatom za drugo uzastopno osvajanje ove prestižne nagrade smatra se Kylian Mbappé, međutim, ako samo letimično pogledate popis preostalih protukandidata, mogli biste zaključiti da je riječ o društvu koje se raspada od talenta.

Nagrada se dodjeljuje na inicijativu Tuttosport od 2003. godine, a novine koje sudjeluju u glasanju i oblikovanju konačnog poretka su Bild (Njemačka), Blick (Švicarska), A Bola (Portugal), l’Équipe (Francuska), France Football (Francuska), Marca (Španjolska), Mundo Deportivo (Španjolska), Ta Nea (Grčka, Sport Express (Rusija), De Telegraaf (Nizozemska) i The Times (Ujedinjeno Kraljevstvo).

Da bi igrač bio kandidat, ne smije biti star od 21 godine i mora nastupati u jednom od europskim nogometnih natjecanja. Nagrađuje se učinak u kalendarskoj godini, dakle za dvije polovice različitih sezona.

Brekalo je u Wolfsburg stigao 2016. godine iz zagrebačkog Dinama, a ove sezone odigrao je 440 minuta u Bundesligi uz 1 asistenciju.

Prvi ‘Zlatni dečko’ postao je Rafael van der Vaart, a posljednji Mbappé. Zanimljivo da Cristiano Ronaldo nije imao čast dobiti ovo priznanje, iako Messi jest i to samo jednom (2005.).

Odluka o dobitniku nagrade bit će donesena sredinom prosinca, a sljedeće sužavanje kruga (na 20 imena) izvršit će se u studenom.