Od danas na SK i rumunjska Liga 1!

Nogomet ostalo 27. kol 201815:31 > 15:58
Lars Baron/Bongarts/Getty Images

Naša televizija poznata je po tome da prati različita nogometna i ostala natjecanja diljem svijeta. Tako smo vam sada odlučili priuštiti i malo istočnog štiha. Da vidimo kako se to igra u državi čiji (drugi) najbolji klub je izbacio Hajduk iz EL...

Lars Baron/Bongarts/Getty Images

Za početak, gledat ćemo utakmicu 6. kola između Botoșanija i Sepsija, susjeda na ljestvici, koji zauzimaju 11. odnosno 10. mjesto na istoj.

Za domaće igra Marko Brekalo, koji je ljetos u klub stigao iz Šibenika, dok u Sepsiju nastupaju dva naša igrača, Čović i Jovanović, koji ima i njemačku putovnicu.

Rumunjska Liga 1 poznata je po velikoj izjednačenosti klubova, čvrstima obranama ali i još jednom ne baš poznatom podatku – naime, tamo su Hrvati najbrojniji stranci!

Trenutno je čak 12 naših igrača prijavljeno za nastupe u tom natjecanju, što ih čini brojnijima čak i od Portugalaca i Francuza (kojih ima po 11), ali i Srba, kojih potpuno neočekivano ima samo 2.

U natjecanju nastupa 14 klubova, čija ukupna vrijednost iznosi oko 159 milijuna eura po Transfermarktu. Primjerice, hrvatski HNL vrijedi 138 milijuna, ali oni su raspoređeni na 10 klubova, što znači da je naš prosječan klub ipak nešto vrijedniji.

Najviše su teški, jasno, igrači FSCB-a čija se ukupna vrijednost procjenjuje na 26 milijuna (Dinamo Zagreb 42), a slijedi ih Cluj sa 23 (Rijeka 21, Hajduk 20).

No, kod nas samo četiri kluba probijaju granicu ukupne vrijednosit igrača od 10 milijuna eura, dok je u Rumunjskoj to slučaj sa čak šest klubova, dok je 4 još vrlo blizu tome.

Ta dva kluba trenutno su i vodeći na ljestvici poslije šest odigranih kola, s time da je momčad iz glavnog grada vodeća, za razliku od konačne tablice u prošloj sezoni, u kojoj je naslov prvaka ponio Cluj.

Utakmica između Botoșanija i Sepsija počinje u 17 sati, gledajte je na Sportklubu 3 uz komentar Krešimira Karačića!