EL: Rapsodija Tottenhama, Milan se jedva provukao

Getty Images/Clive Rose

Nogometaši Tottenhama izborili su plasman u Europsku ligu nakon što su sa čak 7-2 u najuvjerljivijoj pobjedi večeri slavili protiv Maccabi Haife.

Milan je tek nakon drame jedanaesteraca prošao Rio Ave, dok je LASK priredio iznenađenje večeri pobijedivši u Lisabonu Sporting sa 4-1.

“Spursi” su kao na treningu deklasirali izraelski sastav sa 7-2. Tri gola je zabio Kane (2, 56-11m, 74), dva Lo Celso (36, 39), a po jednog Moura (20) i Alli (90-11m). Za goste su zabili Chery (17) i Rukavitsja (52-11m).

Milan je tek nakon 12 serija jedanaesteraca prošao Rio Ave pobijedivši sa 9-8. Susret je završio 1-1, a nakon produžetka je bilo 2-2.

“Rossoneri” su nekoliko puta bili na rubu ponora, ali su se na nevjerojatan način izvukli. Talijanski velikan je za 2-2 izjednačio u 120. minuti iz jedanaesterca kojeg je skrivio hrvatski nogometaš Toni Borevković igravši rukom. Pritom je bivši igrač Rudeša zaradio i crveni karton. Siguran je bio Calhanoglu zabivši za 2-2. Domaćin je potom imao tri meč lopte prilikom izvođenja jedanaesteraca, no nisu uspjeli zabiti.

Talijani su poveli u 51. minuti preko Saelemaekersa, no Francisco Geraldes je u 72. sve vratio na početak. Kako više nije bilo pogodaka, suret je ušao u produžetke, a već u prvoj minuti Gelson je zabio za 2-1. Kada se već činilo kako će Rio Ave izdržati, Milan je u posljednjim trenucima izjednačio.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca odluka je pala u 12. seriji. No, Rio Ave je u osmoj, desetoj i jedanaetoj seriji imao meč lopte. Sve tri su otišle ‘uništa’. Nakon što je u osmoj seriji promašio Lorenzo Colombo, neprecizan je bio i Nelson Monte pogodivši stativu. U desetoj seriji pucali su vratari, no niti Donnarumma, niti Kieszek nisu zabili. U 11. seriji je za Milan promašio Bennacer, a uzvratio mu je Geraldes. Odluka je napokon pala u 12. seriji, Kjaer je zabio, a Santos nije uspio.

Za Milan nije nastupio Ante Rebić zbog ozljede ramena, dok je od 75. minute kod Portugalaca igrao bivši igrač Slaven Belupa Nikola Jambor.

Jedno od iznenađenja večeri priredio je i LASK porazivši u Lisabonu Sporting sa 4-1. U sjajnoj predstavi Austrijanaca zabili su Trauner (14), Raguž (58), Michorl (65) i Gruber (68), dok je strijelac za Sporting bio Tomas (42). Domaćin je od 63. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Coates.

Turski velikan Galatasaray, koji je u 3. pretkolu izbacio Hajduk, je ispao od Rangersa izgubivši u Glasgowu sa 1-2. Za Škote su zabili su Arfield (52) i Tavernier (59) kojem je asistirao Borna Barišić, dok je strijelac za goste bio Teixeira u 87. minuti.

AEK je preokretom u drugom dijelu pobijedio Wolfsburg sa 2-1, a pobjednički gol zabio je Ansarifard u četvrtoj minuti nadoknade. Nijemci su poveli u nadoknadi prvog dijela golom Mehmedija, a izjednačio je Simoes u 64. minuti. Domaćin je imao i kazneni udarac kojeg je u 20. minuti zapucao Mantalos.

Marko Livaja je za AEK igrao od 62. minute, dok je Josip Brekalo za goste igrao do 79. minute.

Celtic je teškom mukom u Zenici slomio Sarajevo, a pogodak odluke zabio je Odsonne Edouard u 70. minuti. Za Sarajevo su cijeli susret igrali Mirko Oremuš i Hrvoje Miličević.

Sofijski CSKA je izbacio Basel pobijedivši u Sofiju sa 3-1. Basel je poveo sa 1-0 golom Cabrala iz kaznenog udarca u 54. minuti, no gosti su u nastavku okrenuli rezultat. Dva gola je zabio Tiago Rodrigues (72, 82), a jednog Ahmedov (90+7).

PSV je na gostovanju pobijedio Rosenberg sa 2-0. Nizozemci su postigli po jedan pogodak u svakom poluvremenu, a strijelci su bili Zahavi (22) i Gakpo (61).

Karabag je iznenadio Legiju i u Varašavi pobijedio sa 3-0, uz odličnu predstavu Filipa Ozobića koji je zabio treći gol zua goste u 70. minuti. Strijelci su bili i Andrade (50), te Zoubir (62). U redovima poljskog sastava Josip Juranović je odigrao svih 90 minuta, dok je Domagoj Antolić igrao do 63. minute.

Slovan Liberec je golom Mare u petoj minuti sudačke nadoknade iz kaznenog udarca pobijedio APOEL sa 1-0.

Granada je na gostovanju sa 3-1 pobijedila Malmo, koji je izbacio Lokomotivu.

Golove za španjolski sastav zabili su Machís (30), Puertas (58) i Herrera (85), dok je strijelac za Šveđane bio Berget (45).

CFR Cluj je u susretu koji je vodio Ivan Bebek pobijedio finski KuPS sa 3-1, a za rumunjski sastav drugi gol na utakmici zabio je hrvatski nogometaš Gabriel Debeljuh u 42. minuti. Preostala dva gola zabio je Rondon (5, 56), dok je za goste zabio Udoh u sudačkoj nadoknadi.

Debeljuh je igrao do 83. minute, dok je Damjan Đoković igrao cijeli susret.