Kraj Osijeka u Europi: Basel slavio u Gradskom vrtu

Nogomet ostalo 17. ruj 202022:32 > 22:35
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Nogometaši Osijeka završili su svoj put u 2. pretkole Europske lige nakon poraza od Basela 1:2.

Nogometaši Osijeka treću sezonu uzastopce završavaju svoj europski put porazom u 2. pretkolu Europske lige. Prije dvije godine ispali su od Rangersa, lani od sofijskog CSKA, a ovoga puta od Basela koji je u Gradskom vrtu pobijedio sa 2-1.

Prva europska utakmica Osijeka u ovoj sezoni nažalost, bila je i posljednja.

Švicarski velikan, koji je prošle sezone stigao do četvrtfinala Europske lige, slavio je u Osijeku, premda je moglo biti i drugačije. Gosti su na poluvremenu imali 2-0, Osijek je u nastavku zaigrao daleko bolje, no uspio je tek smanjiti.

Strijelci za Basel bili su Arthur Cabral (18) i Valentin Stocker (44), dok je za Osijek zabio Ante Majstorović (84).

Nakon što su dvije prethodne godine u istoj fazi Europske lige tijesno ispadali od Glasgow Rangersa i CSKA Sofije, Osječani su priželjkivali slavlje protiv favoriziranih Švicaraca. Pobjeda protiv Rijeke u premijeri Nenada Bjelice na klupi, dodatno je nahranila momčad optimizmom. No, niti ovoga puta Osijek nije uspio.

Već u četvrtoj minuti gosti su opasno zaprijetili, Wolfswinkel je fino spustio loptu za Cabrala čiji je udarac završio pokraj desne vratnice. U osmoj minuti Frei je snažno pucao iz daljine, ali nije bio dovoljno precizan.

Daleko bolje otvaranje Basel je okrunio vodstvom u 18. minuti. Stocker je ubacio s desne strane, a Cabral glavom sa svega 5-6 metara bez problema matirao Ivušića. Brazilski napadač je prošle sezone bio najbolji strijelac Basela sa 18 golova, a koliko je opasan pokazao je i u Gradskom vrtu.

Gosti su u 20. minuti imali još jednu prigodu. Frei je okomitom loptom proigrao Wolfswinkela koji je puca prizemno s ruba šesnaesterca, no Ivušić je nogom obranio Nizozemčev udarac.

Nažalost, u samoj završnici poluvremena, Basel je povećao vodstvo. Opet je to bila sjajna akcija Švicaraca, Pululu je idealno gurnuo loptu za neuhvatljivog Stockera koji vrlo precizno šalje loptu uz lijevu vratnicu za 0-2.

Prvu pravu priliku na utakmici Osijek je imao u 47. minuti, Bočkaj je lijepo centrirao, vratar Nikolić samo kratko odbio loptu na 8-9 metara do Kleinheislera koji šalje loptu iznad grede.

U 62. minuti pokušao je i Bočkaj, ali je pucao pored gola. Tri minute kasnije Jugović je imao sjajnu priliku, ali nije bio precizan. U 68. minuti vidjeli smo i spornu situaciju u kaznenom prostoru Basela nakon što je ovučen Kleinheisler, no španjolski sudac nije pokazao na bijelu točku.

U 79. minuti samo su centimetri dijelili Osijek od pogotka. Mierez je sjajno raspalio po lopti s više od 20 metara, a čuvar mreže gostiju vršcima prstiju loptu odbio u vratnicu.

Tračak nade stigao je u 84. minuti kada su Osječani zasluženo smanjili rezultat. Iz prekida je ubacio Pilj, a Majstorović odlično skočio i glavom pogodio sam desni kut ovaj puta nemoćnog Nikolića.

U preostalom vremenu Osijek je jurnuo po izjednačenje, ali nažalost, nije uspio.

OSIJEK – BASEL 1-2

OSIJEK. Stadion Gradski vrt – bez gledatelja; Sudac: José Luis Munuera Montero (Špa)

Strijelci: 0-1 Cabral (18), 0-2 Stocker (44), 1-2 Majstorović (84)

Žuti kartoni: Žaper, Silva / Widmer, Cabral, Padula, Stocker

Crveni kartoni: –

OSIJEK: Ivušić – Silva, Škorić, Majstorović, Talys – Žaper, Jugović, Kleinheisler (od 76. Pilj) – Bočkaj (od 81. Grgić), Grezda (od 64. Mierez), Erceg

BASEL: Nikolić – Comert, Widmer, Alderete, Pululu (od 70. Vonmoos) – Padula, Campo (od 85. Van Der Werff), Stocker, Frei – Wolfswinkel, Cabral (od 63. Ademi)