Uefa uvodi jedinstveni prijelazni rok i ublažava FFP!

Nogomet ostalo 18. lip 202020:54 > 20:55
Christof Koepsel, Getty Images Sport

UEFA je pozvala sve svoje članice da usvoji isti konačni datum za sljedeći prijelazni rok. Osim toga, donijela je potencijalno diskutabilnu odluku o ublažavanju FFP-a zbog učinaka pandemije na klubove.

Tromjesečna stanka u nogometu utjecala je na rokove za transfere i prozore za registraciju igrača. Zbog nove situacije, ti su rokovi pomaknuti kako se sezona 2019/20 ne bi dodatno kompromitirala.

UEFA sada želi da lige iz njenih članica usvoje prijelazni rok koji bi završavao 5. listopada, a dan kasnije bio bi posljednja prilika za registraciju igrača za sljedeću sezonu Lige prvaka i Europa lige, piše španjolski AS.

Tu odluku donio je Uefin izvršni odbor putem video konferencije. Osim toga, krovno tijelo je priopćilo i kako je došlo do nekih promjena u regulama financijskog fair-playa (FFP), s obzirom da je pandemija zbog novog koronavirusa financijski utjecala na brojne klubove.

Te izmjene omogućuju “fleksibilnost”, kako to kaže Uefa, za klubove zbog koje će ovi moći prilagođavati bilance ako će prihodi biti premali u odnosu na rashode u godinama 2020. i 2021.

Unatoč ovoj mjeri, koja će sigurno izazvan reakcije različitih vrijednosnih predznaka, Uefa je naglasila da je i dalje posvećena provođenju FFP-a i njegova osnovnog cilja – pravovremeno ispunjavanje obveza u pogledu transfera i plaća uz istovremeno čuvanje sustava od mogućih zloupotreba.