Tko je najbolji igrač koji nije osvojio Zlatnu loptu?

Nogomet ostalo 13. svi 202013:21 > 13:33
Octavio Passos/Getty Images

Zlatna lopta je nagrada koju svaki nogometaš želi osvojiti. U organizaciji France Footbala dodjeljuje se od davne 1956. godine i osvajali su je najbolji svjetski nogometaši

Paul Gilham / Staff

*Odmah da napomenemo da u izboru nisu ponajbolji nogometaši svih vremena Pele i Maradona jer su do 1995. godine samo europski nogometaši mogli osvojiti ovu nagradu.

Leo Messi je čak šest puta osvajao Zlatnu lopte i trenutno je najuspješniji igrač svih vremena u toj kategoriji. Odmah iza njega je njegov najveći rival Cristiano Ronaldo koji je pet puta slavio. U posljednjih desetak godina njih dvojica su zaista dominirali svjetskim nogometom i tek je naš Luka Modrić 2018. godine uspio osvojiti Zlatnu loptu i prekinuti njihovu dominaciju.

Po tri Zlatne lopte osvojile su ikone Marco van Basten, Michael Platini i Johann Cruyff, dok je ‘samo’ dvije Zlatne lopte odnio po mnogima najbolji napadač svih vremena Luis Nazario de Lima Ronaldo. Jednostavno moramo izdvojiti dva igrača koja sa dominirala prvim desetljećem ovog stoljeća – Zinedinea Zidanea i Ronaldinha koji su osvojili samo jednu Zlatnu loptu.

Pustimo na kratko osvajače Zlatne lopte i usredotočimo se na igrače koji su možda i trebali osvojiti, ali su nepravedno zaboravljeni, ili jednostavno nisu imali sreće jer je u toj godini netko bio bolji.

Oni koji jednostavnu iskaču i koji su nedavno imali veliku ulogu u svjetskom nogometu su sigurno Andres Iniesta i Xavi Hernandez.

Andres Iniesta

David Ramos, Getty Images

Po mnogima jedan od najboljih veznjaka u posljednjih dvadeset godina je zajedno sa svojim kolegom Xavijem napravio od Barcelone ono što je sada – jedan od najvećih svjetskih klubova. Mnogi smatraju da je Iniesta ‘pokraden’ te 2010. godine kada je za dlaku izgubio Zlatnu loptu od suigrača Lea Messija. Iniesta je tada sa Španjolskom osvojio Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici, postigavši pobjednički gol u finalu i i bio jedan od najboljih igrača. France Footbal se čak ispričao Iniesti što nikad nije osvojio nagradu za najboljeg igrača svijeta po njihovom izboru.

Xavi Hernandez

David Ramos/Getty Images

‘Mozak’ Barcelone i Španjolske je čak tri puta završio treći u izboru za najboljeg igrača svijeta. Sva tri puta je naslov osvajao Leo Messi i mnogi su također mišljenja da je bar jedan naslov mora otići Xaviju. Odigrao je preko 700 utakmica za Barcelonu i osvojio sve moguće momčadske naslove, ali onaj najvažniji pojedinačni nije.

Thierry Henry

Richard Heathcote/Getty Images

Po mom osobnom mišljenju najbolji igrač koji nije osvojio Zlatnu Loptu. Thierry Henry je ostao zapamćen kao jedan od najboljih napadača svih vremena i čovjek koji je postigao 176 golova i podijelio 77 asistencija u 258 nastupa u Premier ligi. Zabio je i 50 golova u Ligi prvaka i još jedan igrač koji je osvojio apsolutno sve što se može osvojiti. Smatran je i za najboljeg napadača Premier lige svih vremena. Jednom je završio na drugom mjestu u izboru i to 2003. godine kada je po mnogima zaslužio nagradu jer je odigrao fantastičnu sezonu sa 24 gola i 20 asistencija, ali titulu je ispred njega odnio Čeh Pavel Nedved koji nije imao ni približno tako dobre brojke kao Henry, ali nekako je odnio pobjedu.

Raul Gonzalez

Photo by Jasper Juinen/Getty Images

Legendarni španjolski napadač koji je 16 godina nosio dres Real Madrida nikad nije osvojio ovaj naslov. Čovjek koji je tri puta osvojio Ligu prvaka i pritom postigao čak 72 pogotka. Dugo godina je držao primat najboljeg strijelca dok ga nisu prestigli fenomenalni Messi i Cristiano. Smatran je najboljim španjolskim napadačem svih vremena zajedno s Alfredom di Stefanom i mnogi su smatrali kako je morao osvojiti jednom Zlatnu loptu. Najbliže je bio 2001. godine kada je završio na drugom mjestu iza tinejdžerske senzacije Michaela Owena.

Franck Ribery

Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images

Fenomenalni francuski krilni napadač je zasigurno jedan od najboljih igrača svih vremena koji nisu osvojili ovu nagradu. Ribery je Zlatnu loptu možda i trebao osvojiti 2013. godine kada je fantastični Bayern osvojio trostruku krunu predvođen upravo Riberyem. Bayernje te godine bio najbolji klub na svijetu, a Francuz je bio njihov najbolji igrač, ali uz puno nesreće mu je izbjegla nagrada. Naime, završio je na trećem mjestu iza Cristiana i Messija, ali za samo nekoliko posto. Mnogi su nakon poglašenja pobjednika negodovali i smatrali da je Ribery apsolutno zaslužio nagradu te godine.

Od ostalih velikana koji nikad nisu osvojili Zlatnu loptu moramo izdvojiti jednog Franka Lamparda koji je smatran za ponajboljeg veznjaka Premier lige svih vremena i koji je 2005. završio drugi u izboru iza Ronaldinha. Lampard je veznjak s najviše postignutih pogodaka u Premier ligi i godinama je bio najbolji igrač moćnog Chelseaja.

Clive Rose/Getty Images

Osim njega, tu je i Wesley Sneijder koji je te 2010. godine kada je Iniesta bio blizu titule od novinara izabran za najboljeg igrača, ali nisu se složili kapetani i treneri. Sneijder je sa Interom osvojio Ligu prvaka i Serie A te je igrao finale Svjetskog prvenstva s Nizozemskom. Nakon tr 2010. Sneijder je počeo polagano padati u formi i polako izašao iz kruga najboljih veznjaka svijeta.