Tužbe u euro-nacijama zbog prekida prvenstva

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Veliki val nezadovoljstva, čak i prijetnji sudskim tužbama, zapljusnuo je Škotsku, Belgiju i Nizozemsku koje su proizvoljno odlučile prekinuti prvenstva zbog koronavirusa.

Nizozemski nogometni savez (KNVB) prvi je prekinuo službeno prvenstvo odlučivši da neće biti prvaka, ispadanja i promocije u viši rang. Ajax i AZ Alkmaar, koje je na vrhu dijelila samo gol-razlika, složili su se s tom odlukom, ali ne i FC Utrecht koji je ostao bez Europe iako je bio šesti u prvenstvu i trebao igrati finale Kupa Nizozemske protiv Feyenoorda.

Otkazivanje prvenstva je najveći skandal u povijesti nizozemskog nogometa“, grmio je trener Utrechta Henk de Jong, dok je vlasnik kluba Frans van Seumeren najavio sudsku tužbu.

Žaliti se sigurno neće ADO Den Haag i RKC Walwijk koji ostaju u Prvoj ligi, ali zato vodeći klubovi druge lige, Cambuur Leuwaarden i De Graafschap najavljuju tužbe i milijunske odštete.

U Belgiji odluka o prekidu prvenstva tek treba biti potvrđena 4. svibnja, ali već postoje velika nezadovoljstva. Antwerpen najavljuje istupanje iz lige ukoliko se ne održi finale Kupa u kojem se sastaju s Club Bruggeom.

Škotski savez (SPFL) se želio dodatno osigurati pa je dao na glasanje prijedlog o prekidu prvenstva i proglašenju prvaka. No, isto je propalo jer je od 42 kluba za prekid bilo njih 75 posto, manje od potrebne četiri petine. Protiv je glasovao i gigant Rangers, a iako zaostaju velikih 13 bodova u odnosu na Celtic, ne žele velikom gradskom suparniku prepustiti naslov. (HINA)