Najveći stadion na svijetu za koji niste čuli

Nogomet ostalo 26. tra 202017:46
Printscreen

U vrijeme kad su stadioni širom svijeta prazni i kad jedva čekamo da se ponovo popune, možda je pravo vrijeme za priču o sportskom objektu za koji većina ljubitelja sporta nikad nije čula.

Printscreen

Riječ je o najvećem stadionu na svijetu!

U dijelu Praga koji se zove Strahov postoji istoimeni stadion koji ima kapacitet za 220.000 gledatelja (iako se često spominje i broj od 250.000)!

Stadion je imao kapacitet od 56.000 sjedećih mjesta, a ukupno se na tribine moglo nagurati 220.000 ljudi. Kako je onda takav objekt ostao nepoznat sportskoj javnosti? Razlog je jednostavan, jer je u pitanju stadion koji se NE koristi za nogomet i ostale slične aktivnosti.

Iako bi bilo logično da je ovakav objekt izgrađen u vrijeme komunističke vladavine, jer je u država iza “željezne zavjese” bilo moderno da se podižu slični objekti kako bi pokazali vitalnost i snagu radničke klase i velike industrijalizacije, Strahov je izgrađen još 1926. godine.

Nikad nije bio namijenjen nogometu već sokolarstvu koje je u to vrijeme bilo popularno u Europi. Na tom mjestu, stotinama godina postojao je kamenolom. Kada je on napušten, koristili su ga beskućnici, a kasnije je prostor korišten kao vojni poligon.

Prema nacrtima Alojza Držjaka, 1926. napravljen je na tom mjestu stadion, namijenjen Osmim sokolskim igrama. Prostor je toliko velik da na njemu ima mjesta za čak devet nogometnih igrališta. Veličina terena je 310,5 x 202,5 metara! Na spomenutom sletu sudjelovalo je 14.400 izvođača, a na tribinama je navodno bilo više od 160.000 gledatelja.

Tijekom tridesetih godina prošlog stoljeća, kompleks je dobio dodatne stadione, tribine su proširene, a izgrađeni su i prateći objekti. Na Strahovu je 1938. godine održan veliki antifašistički skup, a nakon rata 1948. veliki antikomunistički, očigledno bez vidljivog efekta.

Printscreen

Istočna tribina rekonstruirana je 1961. godine i na stadionu je bilo radova sve do 1980. U vrijeme Čehoslovačke to je bilo poprište “Spartakijade“, odnosno sletova koji su bili održavani svakih pet godina – 1960. održana je Spartakijada sa 750.000 ljudi, a na tribinama je bilo dva milijuna ljudi (nisu svi prisutni u isto vrijeme, naravno).

Padom komunizma, Strahov je postao idealan prostor za velike koncerte pa su novu eru 1990. godine najavili Rolling Stones pred više od 100.000 gledatelja (možda i 127.000), a Aerosmith je 1994. održao koncert pred 150.000 gledatelja.

Ipak, tijekom devedesetih godina stadion je počeo propadati, jer nije više bilo potrebe za takvim objektom. Početkom 21. stoljeća bilo je planova da se čitav objekt sruši, ali se od toga odustalo pa je brigu o njemu preuzela Sparta, koja koristi čak osam terena za trening.

Od 2003. godine Strahov je spomenik kulture i brigu o njemu vodi grad Prag.

Iako se u današnje vrijeme ovako velik i nefunkcionalan objekt na dobroj lokaciji u Pragu ne može često koristiti i skoro da ničemu ne služi, i dalje je najveći stadion na svijetu i drugi po veličini sportski objekt na planeti (po kapacitetu) nakon speedway stadiona u Indianapolisu.