Mito i korupcija: Katar ostaje domaćin unatoč dokazima

Catherine Ivill/Getty Images

Nakon novih dokaza vezanih za korupciju među članovima FIFA-e koji su glasali za organizatore protekla dva svjetska prvenstva, postavlja se pitanje, što sada učiniti?

Odgovor vas neće iznenaditi. Ništa.

Kolo novca se okreće, tu i tamo određeni članovi FIFA-e bivaju uhvaćeni s prstima u pekmezu, ali kolo se nastavlja okretati.

Sumnje da je svjetski skup u Kataru ‘kupljen’ postoje otkada je glasanje završeno. Katar je zemlja koja prema posljednjim podacima broji nešto manje 2,5 milijuna ljudi čime je to najmanja zemlja u povijesti koja će organizirati najveće natjecanje na svijetu, Svjetsko nogometno prvenstvo.

Osim o Kataru, postojala je sumnja da je i Rusija kupila svjetsko prvenstvo otprije dvije godine, interesantno, glasanje za oba natjecanja održano je istog dana, 10. prosinca 2010. godine, a američki FBI kao i švicarske vlasti koje su pokrenule istragu, smatraju kako je takva situacija bila najpogodnija za kupovanje glasova.

Što će biti s ruskom organizacijom sada je manje bitno obzirom da je prvenstvo već odavno u povijesti, a isto tako mnogi ljudi koji su donosili odluke o Rusiji više nisu članovi FIFA-e, a neki su završili i u zatvoru. Ipak, više je pitanja oko Katara. Hoće li se prvenstvo oduzeti ovoj azijskoj zemlji?

Malo je vjerojatno. Prvenstvo će se održati za dvije i pol godine, prvi put izvan ljetnog termina, a stadioni potrebni za prvenstvo već su u velikoj mjeri i završeni. No, eventualne sankcije za pojedince itekako su moguće.

Getty Image/ Dean Mouhtaropoulos / Staff

Iako je jedna od manjih svjetskih zemalja, 140. u poretku, Katar je isto tako jedna od najbogatijih država koja svoje resurse probire kroz naftna i plinska polja. Koliko je ova zemlja financijski moćna vidimo i na primjeru najvećeg francuskog kluba PSG-a čiji je vlasnik Nasser Al-Khelaifi, vjerojatno najbogatiji čovjek na planeti iako je zaista teško procijeniti koliko je veliko njegovo bogatstvo. Qatari Sports Investment osim u nogometu ima i značaj udio u rukometu te sve veći u košarci i drugim, manjim sportovima.

FIFA ispred sebe ima vrlo težak zadatak. Bit će onih koji će se složiti kako je Gianni Infantino promijenio predodžbu kakvu većina svijeta ima prema najvažnijoj nogometnoj organizaciji, međutim činjenica jest kako bi u ovo teško vrijeme situacija oko korupcije kod izbora SP u Kataru mogla ponovno otvoriti stare rane.

Posljednja stvar koja je trebala FIFA-i jesu nove optužbe za korupciju. Postojeću situaciju ne smiju ignorirati jer će time pokazati nevoljkost da se pokaže borba protiv protuzakonitih radnji. Ako se pokažu istinita tvrdnje da je Rusija kupila svjetsko prvenstvo, postojeća garnitura FIFA-e može ustvrditi kako to nije njihov problem obzirom da su u sustavu danas novi ljudi. Međutim, Katar bi mogao biti velik problem za Infantina,’ kazao je za Sky Sports jedan od relevantnijih sportskih pravnika u Velikoj Britaniji, Richard Cramer.

Isti čovjek je ustvrdio što bi se moglo dogoditi oko samog prvenstva u Kataru.

Mislim da opcija oduzimanja natjecanja nije realna. Prvenstvo će se održati za dvije godine, a obzirom da je FBI tek podnio tužbu na sudu u Americi taj proces bi mogao trajati između četiri i šest godina, jednostavno neće biti vremena da se promijeni domaćin.’

FIFA je inače nedavno, u još jednom pokušaju da pročisti loš imidž obećala iskoristiti dio svojih financijskih zaliha koje broje 2,2 milijardi eura, a s ciljem da se pomogne nogometnim savezima i klubovima u državama koje će aktualna kriza najviše pogoditi.