Veliki problemi prijete nogometu, pogledajte samo ovo

Nogomet ostalo 19. ožu 202014:57 > 15:08
KPMG

Konzultantska tvrtka KPMG procijenila je da će Premier liga i LaLiga pretrpjeti najveće gubitke zbog suspenzije natjecanja uslijed pandemija koronavirusa

SK

Pet najjačih i najunosnijih europskih liga mogle bi izgubiti do 4 milijarde eura kao posljedica neigranja, tvrdi ista tvrtka.

U istraživanje koje je proveo njen odjel za nogomet zaključeno je da će Premier liga zabilježiti najveće gubitke – između 1,15 i 1,25 milijardi eura. LaLiga će u tom poretku biti na drugom mjestu s gubicima između 800 i 950 milijuna eura.

Većina gubitaka doći će kao posljedica nerealiziranih prihoda od TV prava, pri čemu će klubovi Premier lige na to ime izgubiti između 700 i 800 milijuna eura. Klubovi LaLige će po toj stavci ostati uskraćeni za 500-600 milijuna eura.

Najmanji udio u gubicima imat će nerealizirani prihodi od ulaznica: 170-180 milijuna za PL i 150-160 milijuna za LL.

Iako će svih pet najvećih liga pretrpjeti goleme gubitke, Uefa je uvjerena da je situacija samo privremena te da će se domaća prvenstva u Španjolskoj, Italiji, Francuskoj, Njemačkoj i Engleskoj nastaviti najkasnije sredinom svibnja.

Ako odgoda potraje nakon tog datuma, vjerojatno će klubovi morati poduzeti strože mjere, prije svega se to odnosi na smanjenje plaća kako bi se olakšao teret na rashodnom dijelu bilance. To smo uostalom već vidjeli u Bundesligi, danas javljamo da su na smanjenje plaća pristali igrači Borussije Mönchengladbach.

Međutim, svjetski sindikat igrača nogometa, FIFPro, hladno je odbio i pomisliti na prihvaćanje općeg smanjenja plaća igračima.

U svjetlu svega što se događa i činjenica da pandemija u većini europskih država tek počinje, Uefina očekivanja da se lige završe do 30. lipnja zvuče ne samo nerealno već i deluzionalno.