Mino Raiola – 'čovjek koji će uništiti nogomet'

Nogomet ostalo 30. pro 201911:36 > 11:42
Mino Raiola
Alexander Hassenstein / Staff

Erlin Haaland novi je igrač Borussije Dortmund, pomalo iznenađujuć razvoj događanja obzirom da su za usluge mladog Norvežanina velik interes pokazali Manchester United i Juventus.

Andreas Schaad / Stringer

Kada se pojavila informacija da 19-godišnji Haaland odlazi u Dortmund, društvenim mrežama počelo se naveliko zadirkivati ili da kažemo grublje, rugati Manchester Unitedu koji je želio Norvežanina u svojim redovima.

Međutim, nekoliko sati nakon što je Haaland preselio u Borussiju saznali smo i detalje zašto je propao posao s Unitedom. Norvežanin je želio u Manchester, međutim stvar je ‘presjekao’ Ed Woodward, financijski direktor Uniteda. Razlog: Mino Raiola.

Više nego kontroverzni menadžer izluđuje velike klubove diljem svijeta svojim nevjerojatnim zahtjevima koji su ponajviše usmjereni na vlastitu zaradu. Klubovima nije problem platiti plaću kvalitetnom igraču, ali čim se krene u pregovore oko menadžerske provizije tada stvari često padaju u vodu. Nerijetko, oni najpoznatiji svjetski menadžeri ‘uhvate’ proviziiju u iznosu od 2-3 milijuna eura, ovisno o visini transfera što je prihvatljivo i većini klubova. Međutim, Raiola je cijeli taj cirkus podigao na znatno višu razinu.

Transferom De Ligta u Juventus navodno je inkasirao oko 11 milijuna eura što je otprilike 15 posto iznosa samog transfera. To je i razlog zašto je Barcelona odustala od tog posla. S druge strane, Manchester United nije želio pregovarati s čovjekom kojeg je prije nekoliko godina veliki Sir Alex Ferguson potjerao iz svog ureda zaklevši se kako s njim više nikada neće poslovati.

Raiola je za transfer Haalanda tražio 15 milijuna eura provizije, sa svojim se zahtjevom uključio i igračev otac, dok je odštetna klauzula trebala iznositi 50 milijuna eura. Woodward i United to jednostavno nisu željeli prihvatiti, no čini se kako u Dortmundu nisu bili istog razmišljanja.