Nizozemci van sebe: 'Najveća sramota u povijesti!'

Nizozemska 25. tra 202017:39 > 17:41
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Ne stišavaju se nezadovoljne reakcije diljem Nizozemske nakon što je njihov savez odlučio prekinuti sva prvenstva i uskratio klubovima mogućnost osvajanja naslova te promocija u višu ligu.

AZ je u trenutku prekida bio bodovno izjednačen s Ajaxom (56), ali su zbog lošije gol razlike bili na drugom mjestu. Ipak, vjerovali su u naslov prvaka i ova im je odluka teško pala.

Najviše bijesa je u drugoligašu Cambuuru, koji je imao velikih 11 bodova prednosti ispred trećeplasiranog i jednom nogom je već bio u prvoj ligi. Odluka Saveza im je uništila snove.

“Ovo je najveća sramota u povijesti nizozemskog sporta. Uefa je apelirala da se plasman odredi sportski, a ako je ovo sportski, onda ja više ne znam što je sport. Otkažite onda sve, pa i plasman u Ligu prvaka, a ovako je Ajax najbolje prošao samo zbog bolje gol-razlike. To nije pošteno”, rekao je trener Cambuura Henk de Jong.

Nisu nikako zadovoljni u Ajaxu jer usprkos prvom mjestu neće osvojiti titulu prvaka.

“Ako znam da ne mogu ništa promijeniti, onda moram prihvatiti situaciju. Naravno da smo nezadovoljni. Od 25 odigranih kola bili smo na prvom mjestu 23 puta. 76 posto prvenstva bili smo prvi. Kako to ignorirati? Sad nemamo potvrdu za to i žao mi je što na terenu nismo dokazali da smo najbolji”, kazao je trener Ajaxa Erik ten Hag pa je dodao kako su zdravlje i sigurnost ipak ispred sporta.

“Naravno da je sport u Nizozemskoj važan, ali nogomet ne smije imati prioritet u odnosu na cijelo društvo. Zdravlje mora biti na prvom mjestu. Ekonomija se također mora pokrenuti. To je jako važno jer i naš nogomet ovisi o sponzorima.”