Klupska legenda SKenira Hajduk: Trener je najslabija karika

Hrvatska 24. ruj 202114:12 > 14:20 3 komentara
Jens Gustafsson
HNK Hajduk

Zlatko Vujović, legendarni napadač Hajduka koji je na Poljudu proveo 10 godina, za Sportklubov SKener analizira zbivanja na Poljudu u još uvijek uvodnom dijelu sezone.

Otkako je završila prošla sezona europskog nogometa, a ujedno nekako i počela priprema za novu sezonu 1.HNL, koja uvijek starta ranije, gledamo i proučavamo što se događa u Hajduku, razmišljamo i pričamo o tome. S pozitivnim predznakom, jer gotovo da se ne pamti ovako ugodna klima i zdrava ambicija pod Marjanom kakva vlada otkako su u klubu Jakobušić i Nikoličius.

Predsjednik kluba i sportski direktor koji se već u više navrata dokazao (Žalgiris, HNK Gorica op.a.) ponovno su ‘skuhali’ jedan posao o kojem će se pričati danima, pa i tjednima. Pred kraj rujna stigla je vijest kako su Bili ulovili još dva pojačanja, i to kakva! Dario Melnjak i Danijel Subašić. Jedan sadašnji i jedan bivši reprezentativac, i ne samo to. Jedan od najvećih junaka u povijesnom pohodu Hrvatske na rusko srebro. Kakav li je samo ovo elan za Torcidu i sve simpatizere kluba.

Teško je reći s distance, no nešto više o svemu zasigurno zna jedan bivši Hajdukovac, čovjek koji sve promatra s nešto manje udaljenosti – legenda kluba koja je na Poljudu provela punih 10 godina. Svojevremeno jedan od najbržih napadača na ovim prostorima, Zlatko Vujović ovih dana, kako i sam kaže u razgovoru za Sportklub, gleda utakmice i uživa. No, to često ne ide jedno s drugim.

“Uživam, stvarno uživam, odmaram se i čekam utakmice, ali onda kad krenu se nerviram. I tako iznova već par desetljeća haha”, kaže nam Vujović.

Prvi komentar na najnovija pojačanja?

“A što da vam kažem? Odličan posao, treba vidjeti kako će se situacija razvijati s Melnjakom, nije se naigrao u prethodnom klubu, mislim da će barem neko vrijeme biti rezervna opcija. Suba je pak priča za sebe, dobiti takvu ličnost, takvog mangupa u svlačionici. Sigurno je da će svojim iskustvom i samim razgovorima sa suigračima jako pozitivno utjecati na momčad”, kaže Vujović, a onda sam dodaje:

“Uz onih prethodnim osam transfera koje je klub ostvario, mislim da slobodno možemo reći da Hajduk sada ima ekipu za napad na prvo mjesto i borbu s Dinamom! Ne podcjenjujem Osijek i Rijeku, ali mislim da nisu kvalitetni kao Dinamo i Hajduk.”

Guliver Image

Je li utakmica protiv Tobola u Splitu već preboljena, možda su i ovi potezi i sami rezultati uprave pomogli s time?

“Ne mogu reći da je. Tobol je utakmica koja boli i boljet će još dugo vremena, šteta, jer Hajduk je imao dobru momčad, mogli su zaraditi dodatne novce, to se nije smjelo izgubiti. Po mom sudu, Tobol je momčad koja nije na razini Konferencijske lige, a s druge strane, da je Hajduk prošao dalje, mislim da bi onda bili jači i samouvjereniji za daljnje izazove. Sve u svemu, preko toga ne smijemo preći samo tako i to se nije smjelo dogoditi, ali sezona je još uvijek na početku, Hajduk u svaku utakmicu mora ući s maksimalnim angažmanom i onda će neke rane lakše zacijeliti.”

Već godinama u Splitu svjedočimo jednom procesu polarizacije navijača i ljudi koji okružuju klub? Može li ova klima to promijeniti?

“Čujte, to ne bih previše komentirao i ulazio u to jer ne znam dovoljno o tome. Znam da je Torcida uvijek na tribini, domaćoj ili gostujućoj i to je nešto što veseli. O ostalome ne bih…”

Vaša ocjena švedskog trenera Jensa Gustafssona?

“Iskreno, meni on u ovom Hajduku izgleda kao najslabija karika. Nije ništa specijalno učinio osim što je prenamijenio sustav igre na način da igramo s tri braniča. Možda preko bokova jesmo opasniji, ali smo također i puno ranjiviji u obrani, tu nedostaje zakrpa, jasna filozofija i on mora početi ostvarivati izravan utjecaj na momčadi, inače neće više imati kredita. Oprostili su mu Tobol jer je stranac, budite sigurni da bi neki domaći trener na njegovom mjestu dobio otkaz. Mislim da mora biti svjestan toga, kao i činjenice da se sad već očekuje značajniji pomak, Hajduk je sad jači kao momčad, ali ja ništa posebno nisam vidio od Gustafssona kao takvog.”

Hajduk je sada doista prepun igrača koji su prepoznatljivi, puno je jakih aduta u svlačionici, sigurno da je to i određeni financijski teret s kojim se Hajduk dugo nije nosio na ovakav način. Može li ovaj projekt opstati na duge staze?

“Ima tu i nešto posuđenih igrača pa treba i o tome voditi računa, ali svakako da transferi kakvi su odrađđeni ovog ljeta sa sobom nose i neki uteg. Ono što znam jest da će se u Hajduku s obzirom na situaciju sada ipak tražiti nešto brži iskorak u obliku dobrog rezultata. Neće li ga biti, propast će i cijela ova ideja. Uložilo se puno, ali eto, nažalost već taj spomenuti poraz od Tobola je sigurno negativno utjecao, tu se računalo na neki novac kojeg sada nema.”

Jeste li vi optimist, može li na Poljud stići naslov ove ili možda iduće sezone?

“Čujte, sad je Hajduk stvarno uložio stvarno veliki novac. Na svaku poziciju je u zadnjih godinu, dvije doveo po dva igrača, i to su sve vrlo kvalitetna pojačanja. Ne znam što je više potrebno. Kažem, ovo sve ne može dugo trajati, dakle idemo po naslov – sada ili nikada! Hajduk konačno ima momčad koja se može nositi s Dinamom. Ali ‘ajmo momci, treba to pokazati na terenu, i igrom i rezultatom”, rezolutno je zaključio Vujović.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare