Ususret derbiju: ‘Smjena Kulušića je povezana s Dinamom’

Hrvatska 13. velj 202110:58 > 12:10
SK Podcast Ususret derbiju Dinamo - Osijek

U subotu u 17:30 igra se veliki derbi HNL-a između Dinama i Osijeka

Ususret velikog derbija HNL-a između Dinama i Osijeka, u našem podcastu ugostili smo čovjeka koji se specijalizirao za hrvatski nogomet – Ivicu Medu. Novinar i kolumnist Gol.hr-a je zajedno sa komentatorom Sportkluba Zoran Grgićem pričao o nadolazećem derbiju, o različitoj situaciji u ta dva kluba te o smjeni šefa sudačke komisije Ante Kulušića.

SPORTKLUB: Dinamo i Osijek u subotu u 17:30 igraju derbi u kojem ćemo vidjeti može li se odlični Bjeličin Osijek nositi s hrvatskim prvakom. Mislite li da će ova utakmica imati veliku važnost ili je to samo jedna u nizu s obzirom da je do kraja još punih 15 kola?

IVICA MEDO: Vjerujem da će ovaj dvoboj biti jako bitan u utrci za prvaka. Dinamo je u ovom trenutku u teškoj situaciji, zaredali su s nekim lošim rezultatima, njihov trener Zoran Mamić je jako nervozan zbog presude koju iščekuje i to utječe na momčad Dinama, htjeli to oni priznati ili ne. U slučaju pobjede protiv Osijeka će se situacija sigurno smiriti, a pogotovo ako Dinamo izbaci i Krasnodar iz Europske lige. Mislim da je ovo najbitniji dio sezone za hrvatskog prvaka.

ZORAN GRGIĆ: Ja se ne bi složio da je ovo presudna utakmica, ipak ima još 15 kola do kraja. Međutim, bit će ovo pravi test za uzdrmani Dinamo koji je doživio dva poraza na Maksimiru od Rijeke i Šibenika i takvi porazi sigurno nikad ne prođu nezapaženo u Maksimirskoj 128. Dinamo ima bolje pojedince, Dinamu treba par pravih utakmica da bi se vratili u formu s kraja prošle godine kada su izgledali fantastično. Čini se da im nije dobro došla zimska pauza, malo su se pogubili na početku sezone i Osijek je odličnim rezultatima pokazao da će kazniti svaki Dinamov kiks.

SPORTKLUB: Nenad Bjelica radi zaista velike stvari otkad je sjeo na klupu Osijeka. U gradu na Savi je dobio odriješene ruke, menadžer je engleskog tipa i odlučuje o svim transferima. Što je točno on donio Osijeku i koje su mu vrline?

Clive Brunskill/Getty Images

IVICA MEDO: Bjelica je lider, motivator i jako dobar psiholog. Njemu zasigurno odgovara uloga koju je dobio u Osijeku, sam odlučuje o svemu i zaista radi dobar posao. Vjerujem da je i to jedan od razloga što je onako naprasno otišao iz Dinama. Kada je došao na Maksimir, Zdravko Mamić je dovodio većinu igrača, Bjelica je to gledao sa strane i činilo se da će to ići. Međutim, čim su rezultati postajali bolji narastao je i Bjeličin ego, a to se nije svidjelo šefu Zdravku Mamiću. Vjerujem da se nakon onog nesretnog poraza protiv Šahtara Bjelici počela ‘sapunati daska’ i bilo je samo pitanje kada će puknuti ta suradnja. U Osijeku toga nema, mađarski vlasnici se ne upliću u odluke o transferima, brinu se samo o financijama i sigurno je da Bjelica u tim uvjetima pokazuje sve što zna i umije.

ZORAN GRGIĆ: Uz sve ovo što je Ivica rekao, smatram da je Bjelica od prvog dana u momčad Osijeka uveo neke mehanizme koji odlično funkcioniraju. To je napravio i kada je došao u Dinamo te je pokazao da se radi o zaista kvalitetnom, modernom tipu menadžera koji voli imati kontrolu nad momčadi.

SPORTKLUB: Kakvo mišljenje imate o Zoranu Mamiću kao treneru?

ZORAN GRGIĆ: Mislim da je Zoran Mamić sasvim solidan trener. Međutim, imam osjećaj kao da ga je malo sram što se nalazi na klupi Dinama. Možda je to samo moje mišljenje, ali dobio sam takav dojam gledajući njegove izjave. Vjerojatno situacija sa pravosuđem dosta utječe na njega. Pokazao je u Europskoj ligi da ima određene kvalitete jer je zaista vrhunski posložio Dinamo koji je bio jedna od najboljih ekipa grupne faze, pogotovo obrambeni dio koji je funkcionirao savršeno. Ako Dinamo ponovno zaigra na niovu kao prošle sezone onda će ih biti jako teško srušiti s trona.

Zoran Mamić
Foto: Szilard Koszticsak/MTI via AP

IVICA MEDO: Zoran ima određene trenerske kvalitete, ali nisam siguran je toliko kvalitetan da bi bio na klupi Dinama da mu brat nije Zdravko. Dinamo je pod njim i prije nekoliko godina u Ligi prvaka ostvarivao dobre rezultate, sada i u Europskoj ligi, međutim slažem se sa Zoranom da je vidno nervozan zbog cijele situacije sa suđenjem. Mislim da mu jako pomaže stožer, pogotovo Damir Krznar koji puno bolje poznaje neke taktičke zamisli od Mamića. Čak mislim da ako Dinamo izgubi korak s Osijekom u prvenstvu i ako ispadnu od Krasnodara da bi Goran Tomić mogao biti novi trener, ali to je samo moje zapažanje.

SPORTKLUB: Kako komentirate naprasnu smjenu šefa sudačke komisije Ante Kulušića?

IVICA MEDO: Ma to je čista šarada glavešina hrvatskog nogometa Miškovića i Mamića. Jasno je kao dan da je po nalogu Mamića iz Međugorja, drugi čovjek hrvatskog nogometa Mišković smijenio Kulušića zbog loših rezultata Dinama.

Cijeli podcast pogledajte u videoprilogu…