Istra nanijela Osijeku prvi poraz, Hajduk na prvom mjestu

Hrvatska 22. kol 202120:58 > 21:14
Aleksandar Djorovic

Nogometaši Istre u 6. kolu HNL-a nanijeli su dosad vodećoj momčadi lige prvi poraz prvenstva.

Nogometaši Istre 1961 ostvarili su veliku domaću pobjedu svladavši s 2-0 (0-0) Osijek, vodeću i do sada jedinu neporaženu momčad HT Prve lige.

Pogotke za pulsku momčad postigli su Hassane Bande u 83. minuti i Robert Mišković u četvrtoj minuti sučevog dodatka.

Pobjedom je Istra 1961 došla do šest bodova i privremeno zasjela na sedmo mjesto, dok je Osijek s 13 bodova ostao izjednačen s Hajdukom koji je zbog bolje gol-razlike došao na prvu poziciju.

U vrlo sadržajnom prvom poluvremenu Istra se pokazala ravnopravnim suparnikom aktualnim hrvatskim doprvacima, a u istaknutoj ulozi našao se 21-godišnji Mauritanac Abdallahi Mahmoud koji je stigao prije dva dana u Pulu na jednogodišnju posudbu iz španjolskog Alavesa.

Već u 3. minuti je dobro pucao nakon udarca iz kuta, ali je novopečeni hrvatski reprezentativac Ivica Ivušić dobro reagirao. Tri minute poslije je Mahmoud atraktivno pokušao prebaciti istrčalog Ivušića, kad je leđima bio okrenut osječkim vratima, ali je prebacio vrata.

Opasan je bio i pokušaj Rusa Serdera Serderova u 19. minuti, ali je lopta prošla pokraj vratnice.

Osječani su također prijetili udarcima iz daljine, ali ni u jednom od njih nije bilo dovoljno preciznosti. Najbolju priliku za goste imao je branič Mato Miloš koji se u 45. minuti sjurio po desnom boku u kazneni prostor, ali njegov udarac nije bio precizan.

Vratari su i u drugom poluvremenu nastavili sa sjajnim obranama. Ivan Lučić je u 62. minuti atraktivno zaustavio udarac Laszla Kleinheislera, a u 81. minuti je spriječio da Mihael Žaper s ruba kaznenog prostora pošalje loptu pod gredu.

Ivušić se istaknuo u 66. minuti, kad je bio oči u oči s Mahmoudom, ali je zaustavio njegov pokušaj da se u debiju upiše među strijelce. U 82. minuti je Ivušiću pomogla i obrana koja je blokirala pokušaje Hassanea Bandea i Diona Drene Belje.

No, minutu poslije i Ivušić je bio nemoćan. Mahmoud je odličnom loptom izbacio Bandea na lijevoj strani. Napadač iz Burkine Faso pobjegao je Osijekovim obrambenim igračima, izašao sam prema Ivušiću i preciznim udarcem poslao loptu u lijevi gornji kut za svoj četvrti pogodak u HT Prvoj ligi.

U 85. minuti je Ramon Mierez ispremiješao obranu Istre, prošao po lijevoj strani i vratara Lučića, ali je otišao do same gol-crte. Njegov udarac lijevom nogom nije imao željenu rotaciju pa je lopta paralelno s gol-crtom prošla ispred Istrinog gola.

U četvrtoj minutu sučevog dodatka Istra je potvrdila veliku pobjedu. Kombinirali su Robert Mišković i Beljo. Potonji je na kraju asistirao, a Mišković postigao svoj prvijenac u pulskom dresu.

Utakmicu pred oko 600 gledatelja na Aldo Drosini sudio je Ivan Bebek iz Rijeke.