‘Bjelica je naš najbolji trener, strašno cijenim Jurčića’

Hrvatska 26. sij 202112:53 0 komentara
Marko Lozo

Kloppov nogomet je nešto što bih volio slijediti, otkrio je Marko Lozo u podcastu Sport kluba.

Marko Lozo, nogometni trener i analitičar, nekadašnji trener Hajdukovih juniora i za kratko v.d .trener nakon što je Pušnik otišao, a došao Španjolac Carillo. Kako je to graditi svoj trenerski put a iza sebe nemaš karizmu velikog nogometaša.

“Sigurno je da su bivši igrači u prednosti, ali prije svega jer su puno jači u nogometnim krugovima i nogometnim kontaktima. Netko poput mene mora ići okolnim putem, puno učiti raditi na sebi, pa u konačnici ili dobiti posao prvog trenera, što ne skrivam svakako želim, ali i rad u dobrom nogometnom menadžmentu i sustav je nešto što me zanima”, otkriva Lozo.

Nekako ste prepoznatljivi kao analitičar, negdje ste zgodno izjavili i da se te laptop trener.
“Analitičar ne znači nužno da si statističar. To je osnovna pogreška koji mnogi čine. Analitika je rad na sebi, za mene je to izgadnja nogometnog sustava jedne momčadi i jedne igre.”

Kakav nogomet želite igrati, koja je to momčad koja vam se posebno dopada?
“Sustavi igre se moraju raditi prema kvaliteti momčadi koju imaš. Ja volim okomit, konkretan i po mogućnosti brz nogomet. To je apsolutno Kloppov Liverpool. No, jako volim i Guardiolni filozofiju i njegov najbolji Manchster Cityu je nešto što je vrlo, vrlo kvalitetno.”

Odmah smo se tu nadovezali i na jedan popis trenera uzora. Top listu predvodi Pep Guardiola.
“Da, on je unio jednu revoluciju i evoluciju u nogomet. Uz Kloppa koji zna staviti klimu da ga momčad slijedi, jako jako cijenim Diega Simeonea. Kažu da je tvrd, strog, ali uspio je stvoriti jedan dugogodišnji sustav u kojem je on jedna od glavnih faca. Od stare garde tu su Ancelotti i Cappelo koji su pisali također povijest modernog nogometa.”

Stranac u HNL-u?
“Da, ako je kvalitetan. A mi nismo u anšem prvenstvu imal strane trenere oji su ostavili poseban trag. a mene je najviše napravio trener Gorice Dambrauskas koji je studiozna, zna što želi i doveo je Goricu u vrh našeg nogometa.”

Koliko ste čuli i što znate o novom treneru Hajduka?
“Malo sam se raspitao i čuo da je veliki radnik, da je trener koji se nigdje nije dugo zadržao. Treba mu dati vremena i prostora, a kako će se snaći u Hajduku treba tek vidjeti. Hajduk ima dosta kadrovskih problema, naime nema brzog igrača, nema kvalitetu. Derbi se igra sutra, a Dinamo u ovom trenutku ima puno, puno kvalitetniju momčad. Ne vidim mogućnost da se Hajduk progura na jedno od prva tri mjesta.”

Kako vidite rasplet borbe za naslov?
– Dinamo ima najbolju momčad, ima snagu. Osijek je jedna jako dobra priča, ali mislim da neće uspjeti u ovoj sezoni preskočiti Modre. Ali to je jedna zdrava priča, zna se tko je glava u klubu i vjerujem da ako sve ostane kako je sada da će Osijek biti veliki kandidat za naslov.

Za kraj je složio i ljestvicu naših trenera po njegovom ukusu:
– Bjelica je za mene u ovom trenutku broj jedan. Vidjelo se to u Dinamu, napravio je velike stvari za klub. A sada u Osijeku to izgleda vrlo ozbiljno. Iza njega je Ivan Jurić. čija sam predavana gledao i slušao i on je jedan trener koji jako puno adi i koji je jako posvećen nogometu. Cijenim sve što je dosad učinio. Tu su Bilić i Zoran Mamić. kao osobe koji znaju što rade. A ja jako cijenim Krunu Jurčića, ima sjajne treninge, vrlo dobro poznaje igru i nažalost je strašno podcijenjen.
Cijeli razgovor pogledajte u našem podcastu.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!