Rora i Lamza za SK: Naš Dinamo mogao je sa svima!

Hrvatska 8. stu 201817:37 > 17:43
gnkdinamo.hr

Dinamo je u tim godinama bio europski pojam. Nikada neću zaboraviti izjavu trenera Celtica nakon što smo ih dobili 1:0. Jackie Stein je tri godine bio prvak Europe s 'keltima', a tada je rekao da je Dinamo europski div.

sportklub

Cijelu emisiju pogledajte OVDJE.

Gotovo pola stoljeća Dinamo je čekao ovu utakmicu. Dvoboj koji otvara nokaut fazu Europske lige. Generacije i generacije modrih nisu uspjele u tom naumu. Bilo je tu puno velikih momčadi, velikih igrača, a naoko jednu jednostavnu stvar nisu uspjeli pretvoriti u uspjeh. Stjepan Lamza i Krasnodar Rora ispričali su nam kako je izgledalo posljednje proljeće u Europi, fokusiravši se na osvajanje Kupa Velesajamskih gradova.

Mogu li tovečeras učiniti Bjelica i društvo?
LAMZA: Vjerujem da ćemo uspjeti, iako imamo još dvije utakmice, imamo veliku priliku.
RORA: Bilo je boljih generacija, svakako su to bili dečki iz 1982. i 1997. godine. Ali, eto nisu uspjeli. Ovaj Dinamo nije atraktivan, igra na kontru i polukontru s dobrom obranom. Bjelica je to jako dobro posložio i mislim da će modri već u četvrtak dovršiti posao.

Hoćete li biti večeras na stadionu?
LAMZA: Da, imam godišnju kartu. Tko bi to propustio.
RORA: Nemam godišnju kartu i nisu me zvali. Iskreno nisam zadovoljan s ovim današnjim ljudim koji vode Dinamo. Trebali bi ipak biti uviđavniji. Mislim da je općenito odnos prema legendama ipak slabiji. Brzo se zaborave ljudi. Jednom mi se tako i Željko Matuš požalio. I treba imati samo malo volje da se to promijeni.
LAMZA: Prema meni su bili jako dobri, Mamić se brinuo da mi pomogne.

Prisjetili su se simpatični Rora i Lamza branja visibaba u proljeće?
RORA: Dinamo je u tim godinama bio europski pojam. Nikada neću zaboraviti izjavu trenera Celtica nakon što smo ih dobili 1:0. Jackie Stein je tri godine bio prvak Europe s ‘keltima’, a tada je rekao da je Dinamo europski div.
LAMZA: Uživali smo u nogometu, nije nam novac bio prva stvar kao današnjim generacijama. Volio sam igrati za Dinamo, to mi je bila velika čast. Nije me bilo briga koliko ću dobiti plaću. Još sam ja bio i najslabije plaćen, mislim, najmanje sam dobio, jer sam često bi kažnjavan. Nisam živio solidno, pio sam pušio. Ali, jednostavno sam bio takav.

sportklub

Iako je Ivica Horvat osvojio naslov, to je bilo djelo Branka Zebeca. Je li bio strog kao trener?
LAMZA: Bio je strog. Uvažavao nas je, ali je od nas puno toga zahtijevao.
RORA: Ali, tebi je dao maksimalnu slobodu. Morao si igrati samo napad, nije te gnjavio s obranom. Usadio je u nas pobjednički mentalitet. Bio je pojava, nakon velike igračke karijere bio je takav i kao trener.

Vratimo se na polufinale. Nakon prve utakmice je bilo 3:0 za Eintracht. U jednim novinama je izašla smjela prognoza Stjepana Lamze?
LAMZA: Iskreno, nisam vjerovao. Ali, kada su me pitali kako će završiti rekao sam – 4:0! I taj je naslov izašao.

Na temelju čega ste gradili taj optimizam?
RORA: Na temelju prve utakmice u kojoj smo dva puta zatresli stativu, bili bolji, ali nismo mogli zabiti. Raspali smo se tek na kraju. Bili smo na dan utakmice u šetnji i pitao nas je Zebec vjerujemo li u uspjeh? Škorić, naš golman je rekao da ćemo ih smazati. Branko ga je pogledao i rekao: Nije to lako napraviti, dostići 3:0.

Bila je to veličanstvena utakmica, po mnogima najveća koju je odigrao Lamza?
RORA: Nakon 16 minuta bilo je 2:0. Mi smo njih deklasirali. A Lamza je igrao sjajno.
LAMZA: Nisam igrao sam. Bili smo jednostavno nezaustavljivi, to je bio Dinamo koji se mogao nositi s bilo kojim klubom na svijetu.

U finalu nije bilo Lamze, nakon pada s balkona u Vili Rebar?
RORA: Preživio je nešto što bi rijetko tko preživio.
LAMZA: Ne volim se toga sjećati. Ali, to mi je promijenilo život, zaustavilo moju karijeru o kakvoj se moglo pričati. I zbog toga iskreno žalim.

U Leedsu je eto podignut pehar. I to je bio i ostao najveći uspjeh našeg nogometa.
RORA: Englezi su tada bili prvaci svijeta. Leeds je imao dosta reprezentativaca, bili su presigurni da će nadjačati neki tamo Dinamo. A upoznali su nas u Zagrebu gdje smo igrali odlično. Velika i teška bitka bila je i u Leedsu ali smo izdržali.

Pitanje Stjepanu Lamzi, kakav je Rora bio kao igrač?
LAMZA: Ja sam bio lijeva spojka, on lijevo krilo. Igrali smo utakmicu kada smo zabili 6 golova u 12 minuta protiv reprezentacije Graza. Znali smo se u dušu, točno sam znao gdje mu moram odigrati loptu.

A kakav je bio Lamza?
RORA: Mi smo bili sjajan tandem, tu je još bio i Brnčić. Lamza je bio igrač na svoju ruku. Izlazio je iz shema igrača na određenoj poziciji. Štef je bio naša desetka, bio je umjetnik lopte.

Bio je to samo dio emisije, ako to niste već napravili u našem programu, cijelu pogledajte – OVDJE.