Kako je Maksimir mogao dobiti licencu za euro utakmice?

Hrvatska 18. lip 202020:47 > 20:48
Foto: Getty images/ Srđan Stevanovic

Kako je moguće da je Dinamov stadion u ovakvom obliku dobio Uefinu licencu, što smo saznali jučer i HNS-ovom izvješću o licenciranju, Index je upitao Ivančicu Sudac, voditeljicu HNS-ova Odjela međunarodnih poslova i licenciranja.

– Ova odluka, naravno, nije konačna. Postupak licenciranja vršio se na temelju prijava koje su klubovi poslali netom prije potresa koji je pogodio Zagreb pa je Dinamu, odnosno Maksimiru, izdana licenca. Čekalo se s pregledom statičara koji su odlučili da istočna tribina trenutačno nije uporabljiva te da se ostatak stadiona, uz mjere predostrožnosti koje je Dinamo i napravio, može koristiti.

Sad se čeka konačni elaborat stručnjaka koji će se najviše fokusirati na istočnu tribinu, a o svemu će odlučiti Uefa. Oni su upoznati sa situacijom oko Maksimira i potresa i, bude li potrebe, poslat će svoje ljude i stručnjake u ophodnju stadiona, što su, uostalom, već i radili – rekla je Sudac za Index.

Nakon potresa, uočene su pukotine na poprečnim gredama koje spajaju glavni nosivi sustav istočne tribine, pomaci krakova stuba u odnosu na konstrukciju tribine i odlamanje zaštitnog sloja betona od glavne armature. Oštećene su i kratke konzole koje su glavni oslonac metalnih stuba kojima se penje na tribine. Čelični dijelovi su korodirali pa su i potresi manjeg intenziteta problematični za betonsko ruglo u Maksimiru.

Na koncu, potpuno je zatvorena istočna tribina.

Da bi stadion zadovoljio Uefine standarde, piše Index u nastavku, mora biti najmanje kategorije 2, a za igranje Lige prvaka mora biti kategorija 4. Maksimir je trenutačno kategorija 4, kao i Rujevica i Poljud. Da bi se na stadionu mogle igrati Uefine utakmice, klub mora u Nyon dostaviti pisanu potvrdu da su ga detaljno pregledala nadležna tijela javne vlasti te da zadovoljava sve sigurnosne uvjete koji su propisani važećim zakonima u zemlji u kojoj se stadion nalazi.

– Kad bude završen elaborat, Dinamo će s njim otići u MUP, gdje će tražiti potvrdu da je stadion siguran. Što će biti ako bude odlučeno da je Istok opasan i ne može se koristiti, u ovom trenutku je teško reći, ali postoji opcija da se na Maksimiru onda neće moći igrati.

U tom slučaju opcije su Rujevica i Poljud, a na klubovima je da se dogovore o rasporedu igranja jer, koliko znam, moglo bi se dogoditi da svi završe u Europi sljedeće sezone. Sve je na stručnjacima i tek nakon njihova elaborata moći će se donijeti konačna odluka – objasnila rekla je Sudac.