VAR kao sudac: Pravednije suđenje ili dežurno smetalo?

Hrvatska 16. velj 202011:17 > 11:23
Alex Grimm / Staff

Kao i u drugim ligama gdje se koristi Video Assistant Referee, niti u Hrvatskoj prvo korištenje tehnologije za provjeru sumnjivih situacija na nogometnom terenu, nije prošlo bez kontroverzi.

U dvije utakmice otkada se koristi VAR na travnjacima HNL-a, Hajduk je prošao uz čak četiri dosuđena kaznena udarca. Iako su navijači splitskog kluba protestirali zbog uvođenja video tehnologije, činjenica jest kako se sustav odmah profilirao kao vrlo bitan u donošenju odluka.

Nova kontroverzna situacija dogodila se u subotnjem dvoboju Hajduka i Slaven Belupa, klub s Poljuda zaradio je kazneni udarac nakon što je sudac Igor Pajač gotovo četiri minute provjeravao video snimku ne bi li bio siguran je li zaista došlo do prekršaja nad Jairom u kaznenom prostoru, odluka je ponovno otišla u korist splitskog kluba.

Međutim, ono što se da primjetiti u dvobojima s Varaždinom i Slaven Belupom, suci su VAR vidjeli kao odličnu alternativu vlastitom prosuđivanju. Zbog straha da će se njihovo ime provlačiti kroz medije, suci poput Pajača radije će odluku prepustiti ‘umjetnoj inteligenciji’ nego vlastitoj.

Što se tiče Hajduka, u najmanju ruku postoji doza olakšanja, čak i ako odluka za kazneni udarac neće biti u njihovu korist, VAR će donijeti kakvo-takvo rješenje i mogućnost da mirnije nastave pripreme za ono što slijedi, međutim veći problem sada predstavlja činjenica što će VAR značiti za suce, hoće li to samo postati alibi za njihove procjene ili nedostatak istih, odnosno stvarno pomagalo.