'Hello Boys, I'm back!'

Francuska 13. pro 20198:52 > 8:54
Matt King / Stringer

Trener na kojeg ste gotovo sigurno već zaboravili preporodio je ovosezonsku momčad Marseillea.

Dean Mouhtaropoulos / Staff

Momčad nekada slavnog Olympiquea iz Marseillea hit je ovosezonskog francuskog prvenstva.

Klub koji je u posljednjih 27 godina samo jednom bio prvak države i to 2010. godine, ponovno se nalazi u samom vrhu Lige 1, ponajviše zahvaljujući treneru na kojeg su mnogi već zaboravili iako je vrlo mlad. Riječ je o Portuglacu Andre Villasu-Boasu koji se na svjetsku pozornicu probio u sezoni 2010/11. kao trener Porta s kojim je radio sjajne stvari podsjetivši na Josea Mourinha koji je upravo putem ovog kluba stigao do Chelseaja.

Villas-Boas proveo je u Portu samo jednu sezonu, iduće je već bio na Stamford Bridgeu. No, s 33 godine na leđima nije bio spreman učiniti korak naprijed kao što je to svojedobno uspio nadobudni i vrlo samopouzdani Mourinho. Villas-Boas nije uspio u Londonu, a nedugo kasnije niti u Tottenhamu. Bile su to ružne epizode za mladog portuglaskog stručnjaka koji je nakon otkaza na tadašnjem White Hart Laneu nestao iz Premiershipa i povukao se u nešto ipak slabiju ligu, onu rusku.

Tamo se vratio uspjesima, na klupi Zenita osigurao je naslov prvaka i državni kup, u hladnom Sankt Petersburgu zadržao se dvije sezone prije nego će krenuti putem kineskih milijuna, potpisao je ugovor za superbogati Shanghai SIPG. Nije dugo izdržao u najmnogoljudnijem gradu Kine, nakon godinu dana odlučio je uzeti pauzu.

Dan Istitene / Staff

Pitate se što je radio naredne dvije godine? Vozio je brze automobile! Ne samo to, nastupio je na najpoznatijem svjetskom reliju, onome kroz Dakar, doduše odustao je nakon četvrte etape (kvar motora) negdje usred peruanske zabiti, a nakon toga još se malo vozio u Portugalu prije nego je shvatio kako je vrijeme za povratak na nogometne terene.

Čiste glave i s jasnom idejom, sada 42-godišnji Villas-Boas u svibnju ove godine preuzeo je Olympique iz Marseillea nakon odlaska Rudija Garcije. Nije to klub koji može parirati onim najbogatijima, pogotovo ne moćnom PSG-u. Klub s Velodromea proteklog je ljeta poslovao u skladu s mogućnostima, kupovali su igrače ukupne vrijednosti od 27 milijuna eura, a za gotovo identičan su iznos i prodali nekoliko pojedinaca. Villas-Boas se nije bunio, prihvatio je izazov.

Alexander Hassenstein / Staff

Danas, krajem kalendarske godine, nakon 17 odigranih kola, Marseille održava drugu poziciju u prvenstvu s pet bodova manje od vodećeg PSG-a, a trenutno su usred niza od šest pobjeda. Villas-Boas je preporodio jednu od najmlađih momčadi lige čija je prosječna starost/mladost tek 25 godina. Jedan od ključnih igrača u toj momčadi danas je i mladi hrvatski reprezentativac Duje Ćaleta-Car koji je pod vodostvom mladog trenera odigrao 14 utakmica postavši standardan igrač u jednoj od najtežih europskih liga.

Dvadeset-trogodišnji Šibenčanin trebao bi ponovno biti u prvom sastavu Marseillea kada u subotu doputuje u Metz gdje će pokušati nastaviti sjajnu pobjedničku seriju.