Farmer, čudak i taktički genije

Nizozemska 7. tra 202214:23 > 14:26 0 komentara
Ajax Amsterdam
AP Photo/Armando Franca

Engleski mediji već danima pišu da je Erik ten Hag glavni favorit za preuzimanje klupe Manchester Uniteda ovog ljeta. Tko je zapravo čovjek pod čijim mandatom je Ajax počeo igrati prepoznatljivo lijep nogomet i vratio se na staze stare slave?

Piše: Katarina Kostić

Rođen je 1970. godine u holandskom Haaksbergenu. Kao nogometaš igrao je na poziciji topera, ali samo u granicamadomovine. Nastupao je za Twente u tri navrata, a uz to nosio je dres i Utrechta, Waalwijka i Graafschapa.

Po završetku igračke karijere se posvetio trenerskom poslu i svoj prvi angažman je dobio 2012. godine u Go Ahead Eaglesima, klubu koji se tada natjecao u drugoj nizozemskoj ligi. Potom je 2013. godine postao trener mlade momčadi Bayerna, gdje je surađivao s tadašnjim trenerom prve momčadi Pepom Guardiolom, što je objasnio kao najznačajniji dio njegove karijere u kojem je imao priliku svakodnevno učiti od najboljeg.

Sada ga svi hvale, ali njegov početak u slavnom klubu se može okarakterizirati kao katastrofalan.

Nakon angažmana u Bayernu, prešao je u Utrecht, da bi 2017. godine stigao u Amsterdam, gdje je već prvog dana imao veliki gaf – na potpisivanje ugovora i promociju došao je s torbom Utrechta, kluba čiju je momčadi trenirao prije toga.

Navijači, koji su inače i prije toga bili protiv njegovog dolaska mu to nisu oprostili i krenuli su ga sabotirati.

Ten Hag je predstavljao sve ono što arogantni , pretežno imućni, stanovnici Amsterdama koji čine najveći dio navijača Ajaxa, mrze. Porijeklom je sa sela, ne uklapa se u njihov stil života, pa su mu pogrdno dali nadimak ‘Farmer’, ali njega to ni najmanje nije dotaknulo, barem ne javno.

Također, njegova prva konferencija za novinare je prošla katastrofalno. Održana je uoči utakmice s velikim rivalom Feyenoordom, novinari su postavljali brojna pitanja, a Ten Hag je djelovao pogubljeno i jedva je uspio odgovoriti po jednu rečenicu, ali ni tada nije davao previše smišljene odgovore. To je ostavilo negativan dojam na tamošnje predstavnike medija, koji se nisu libili uputiti niz kritika na njegovo ponašanje.

Na svom debiju je uspio slaviti rezultatom 2:0, ali zbog prvobitnog lošeg dojma moralo je proći puno vremena kako bi navijači i mediji promijenili odnos prema njemu. Međutim, Erik, iako se popravio u odnosu na prvobitno stanje, i dalje ima problem prilikom davanja intervjua i na konferencijama za novinare, trema ga totalno blokira.

Gettz Image/ Pool / Pool

A što je bilo presudno da napravi korak naprijed objasnio je nizozemski novinar Kevin Van Nunen.

“Ten Hag je naslijedio solidnu momčad, koja se morala poboljšati. Sportski direktor Marc Overmars doveo je Dušana Tadića i Daleya Blinda, jer je Ajax konačno odlučio izdvojiti novac za kvalitetne igrače, a ne samo da se oslanja na svoje talente. Ten Hagu je to bilo sasvim dovoljno jer ima nevjerojatn mozak, zahvaljujući kojem radi sjajnu taktiku. To je omogućilo Ajaxu da se vrati u Ligu prvaka i ponovno zasja na europskoj sceni.”

Ajax je u sezoni 2018./19. blistao u Ligi prvaka. Ne samo zbog toga što je igrao najljepši, ofenzivni nogomet u Europi, već i zato što je eliminirao velikane poput Real Madrida i Juventusa na spektakularan način.

Što je to što ga čini toliko cijenjenim?

Ajax uvijek igra u sistemu 4–3–3 jer je tako davno još rekao Johan Cruijff. To je dobar, ali i malo zastario sistem. Ten Hag je to odmah shvatio i odlučio se za malu drugačiju verziju. Krenuo je upoznavati svakog igrača i insistirao da budu uključeni u nogomet 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Zašto? Vjerovali ili ne većina igrača je bila fizički nespremna i nije mogla izdržati tempo igranja 2, 3 utakmice tjedno, što se podrazumijeva kada igrate Ligu prvaka. Zato su morali puno individualno vježbati, ali nakon samo nekoliko meseci rezultati su se vidjeli.

Polako, ali sigurno i navijači su vidjeli njegov fanatičan rad, koji su morali cijeniti jer je krenuo davati rezultate, i na utakmici Lige prvaka protiv Benfice su mu prvi put skandirali s tribina. To je bio početak jedne lijepe ljubavne priče, koja još uvijek traje. Zapravo, navijači su sada zabrinuti što će se dogoditi sa klubom, ako trener na kraju sezone ode.

A što bi Ten Hagen mogao pružiti Manchester Unitedu?

On voli koristiti svoje igrače na raznovrsne načine i nije trener koji traži puno novca za napravi momčadi. Sjajan je u radu s mladim talentima, ali to u klubu poput Uniteda neće biti dovoljno. Uz nekoliko kvalitetnih pojačanja, svojim fanatičnim radom i nesvakidašnjim umom, mogao bi puno doprinjeti ‘dizanju iz pepela’ slavnog kluba, ali ipak treba imati na umu da je to dug proces. Za jednu ili dvije sezone s ovako lošim rukovođenjem, ni najbolji trenerski stručnjak ne bi mogao pomoči posrnulom gigantu s Old Trafforda.

Međutim, ako bi imao sjajnog rukovoditelja, kao što sada ima u Ajax u Edwinu van de Saru ili nedavno smijenjenom sportskom direktoru Marca Overmarsu, Ten Hag bi za nekolikosezona mogao napraviti čuda u Manchester United. Međutim, kada skauting i selekciju igrača rade ljudi koji nisu za to stručni, kao što je već godinama unazad situacija u United, svaki trener je tu malo moćan.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!