Mikić za SK: Rusi imaju problem koji Dinamo mora iskoristiti

Europa League 14. pro 202017:17 > 17:23
Lintao Zhang/Getty Images

GNK Dinamo će u osmini finala Europske lige igrati protiv Krasnodara. Ruska momčad je vrlo potentna, igraju napadački nogomet i fantastična Dinamova obrana će biti na iskušenju u ta dva dvoboja u veljači.

Upravo smo o toj vhurnskoj obrani, ali i cijelom srazu razgovarali s bivšim igračem Dinama, sada pomoćnikom Igora Bišćana u mladoj reprezentaciji Mihaelom Mikićem.

SPORTKLUB: Kako vidite ovaj sraz Dinama i Krasnodara? Tko je favorit?

MIKIĆ: Po meni je ovo apsolutno 50:50 dvoboj. Mnogi podcijenjuju Dinamovu igru u Europi govoreći da su dobili laganu grupu, da su CSKA i Feyenoord bili nikad slabiji, ali trebamo odati priznanje i Modrima. Krasnodar je ozbiljna momčad koja je u svojem prvom nastupu u Ligi prvaka odigrala vrlo dobro, nisu bili kanta za napucavanje, štoviše ozbiljno su namučili Seviilu i Chelsea u tri od četiri susreta. Zaista mislim da se radi o dvije vrlo jake ekipe i nijanse će odlučivati.

SPORTKLUB: Krasnodar igra napadački nogomet, imaju odlične ofanzivne igrače i bit će veliki izazov za Dinamo igrati u obrani kao što su to radili u skupini Europske lige? Što mislite, hoće li ta fantastična obrana raditi i protiv Krasnodara?

MIKIĆ: Ja sam oduševljen igrom Dinamove obrane u Europi. Ne samo zato jer su primili jedan pogodak, nego je to izgledalo gotovo savršeno. Moram apsolutno pohvaliti Gvardiola koji igra kao rutiner, a ne kao klinac od 18 godina. Dečko je već sada svjetska klada i u Leipzigu mogu biti sretni što su ga doveli za tako malo novaca.

Joško Gvardiol

Theophile-Catherine možda ljudima nije najdraži zbog onog kiksa protiv Šahtara, ali taj igrač donosi balans u Dinamovu mladu obranu, vidi se u svakoj utakmici koliko je bitan. Moharammi takošer odličan, Lauritsen je sve bolji, a o fantastičnom Livakoviću neću trošiti riječi. Međutim, želim povaliti cijelu momčad jer obranu ne igra samo posljednja linija, svi izgledaju kao ekipa i zato je Dinamo toliko moćan. Ne vidim razloga zašto to ne bi funkcioniralo dobro i protiv Krasnodara bez obzira što se radi o jako dobroj napadačkoj ekipi.

SPORTKLUB: Rusi su ipak pokazali neke slabosti u ovoj sezoni. Posljednji dijelovi utakmica za njih su jako problematični. Protiv Seville su dvaput u samom finišu gubili bodove, protiv Chelseaja su kod kuće gubili 1:0 do 80. min pa primili tri pogotka. Je li to stvar fizičke nepripremljenosti ili psihe?

MIKIĆ: Mislim da oni imaju jedan psihološki problem. Čini mi se kao da nakon što izdrže 70,80 minuta misle da su odradili i iznad svojih mogućnosti pa u samom finišu padnu zbog nekakvog respekta prema protivniku, tako mi se bar čini. Rekao bih i da su oni ekipa koja jako ovisi o tome kakav dan imaju. Ako im ide, igraju fantastično, ali ako stvari ne idu dobro od samog početka, mogu se lako raspasti i tu vidim šansu za Dinamo.

SPORTKLUB: Nisu dugo u Europi, tek nekoliko sezona, ali rade vrlo dobre rezultate i čini se da kroz to ‘školovanje’ u Europi prolaze puno bezbolnije nego Dinamo.

FC Krasnodar vs FC Rostov Rostov-on-Don - Russian Premier League
FC Krasnodar vs FC Rostov Rostov-on-Don – Russian Premier League

MIKIĆ: Slažem se, ovo je za njih škola jer su tek pet, šest godina standardni u Europi. Dinamo je puno više problema imao u Europi, puno je teže prolazio u prvim sezonama u Ligi prvaka, ali sada su oni vrlo dobra europska momčad koja nije više kanta za napucavanje. Dinamo je momčad koja možda ne igra tako lepršavo kao Krasnodar, ali su puno organiziraniji i vjerujem da bi to moglo presuditi u borbi za prolazak u osminu finala.

SPORTKLUB: Krasnodar igra na svom prekrasnom stadionu uz podršku navijača jer je tamo situacija s Covidom nešto blaža. Hoće li to biti prednost za njih s obzirom da će Dinamo gotovo sigurno igrati na praznom Maksimiru?

MIKIĆ: Mislim da Dinamu to ne bi trebao biti problem. Igrali su oni i protiv jačih ekipa na rasprodanim stadionima tako da deset tisuća gledatelja u Rusiji neće biti problem. A što se tiče praznog Maksimira, na to su također navikli već skoro godinu dana tako da zaista mislim da to neće raditi nikakav problem Modrima.

U videoprilogu pogledajte gostovanje Mihaela Mikića u podcastu Sportklub televizije prije nekoliko mjeseci.