Krasnodar – ekipa puna ‘španera’ koji je mučila velikane

Europa League 14. pro 202015:01 > 18:28 0 komentara
FC Krasnodar vs FC Rostov Rostov-on-Don - Russian Premier League

Protivnik Dinama u Europskoj ligi izuzetno je opasan, pročitajte kako igraju, oko koga se vrti igra i što su napravili u posljednjih nekoliko godina u Europi

Dinamo je kao pobjednik skupine K imao status nositelja, kao i ostalih 11 pobjednika skupina, te četiri najbolje trećeplasirane ekipe iz Lige prvaka.

Kao nositelj Dinamo će imati i prednost domaćeg terena, pa će prvi susret 18. veljače igrati u gostima, a uzvrat 25. veljače na stadionu Maksimir.

Ruski sastav je plasman u 16-inu finala izborio osvojivši treće mjesto u skupini E Lige prvaka iza Chelsea i Seville. U šest susreta ostvarili su jednu pobjedu (Rennes), dva remija (Rennes, Chelsea) i tri poraza. Pokazali su na trenutke vrlo kvalitetnu igru protiv vrlo jakih protivnika. Utakmica protiv Chelseaja u Rusiji je indikativna jer su se vrlo dobro držali 75 minuta, gubili su 1:0, ali su stvarali prilike i vrlo lako mogli doći do pozitivnog rezultata. Međutim, u posljednjih 15 minuta su se raspali, primili tri pogotka i upisali najteži poraz u Ligi prvaka.

U posljednjem dvoboju skupine su odigrali vrlo dobrih 1:1 na Stamford Bridgeu,a li treba reći da je Chelsea igrao sa rezervnom postavom s obzirom da su osigural prvo mjesto prije posljednje utakmice.

Protiv Seville su odigrali dva vrlo izjednačena dvoboja i upisali dva poraza. Onaj prvi, 3:2 u Andaluziji je bio posebno nesretan i nespretan. Vodili su 2:0 već nakon 20 minuta i činilo se da bi mogli napraviti senzaciju. Na odmor su otišli s vodstvom od 2:1 i igračem više te su i dalje bili u vrlo dobroj poziciji za slavlje.

Aitor Alcalde/Getty Images

Međutim, nije im to pomoglo, primili su dva gola i upisali poraz koji im je sigurno teško pao. Uzvrat u Krasnodaru je takošer bio bolan jer su gol za poraz od 2:1 primili u petoj minuti sudačke nadoknade. Pokazatelj je to da je ruska momčad vrlo jaka, nosila se sa europskim velikanima, ali i da imaju probleme sa obranom pri kraju svih utakmica.

Momčad vodi 37-godišnji trener Murad Musajev, a glavne zvijezde momčadi su švedski napadač Marcus Berg, brazilsko krilo Wanderson, francuski veznjak Remy Cabella, nizozemski veznjak Tonny Vilhela, te brazilski napadač s ruskom putovnicom Ari. Posebno dobro surađuju Šveđani Berg i Claesson sa Francuzom Cabellom. Tu će jako bitna biti Modra obrana zajedno sa Ademijem i Jakićem u sredini terena.

Linnea Rheborg / Staff

Kapetan momčadi je bjeloruski stoper Aleksandar Martinovič, a Krasnodar se trenutačno nalazi na osmom mjestu ruskog prvenstva sa 27 bodova, 11 manje od vodećeg Zenita. Momčad je to koja sigurno vrijedi više od tog osmog mjesta, imali su problema sa igranjem na dva fronta i to ih je koštalo nekih poraza koje nisu očekivali. Kod kuće igraju odlično, zabijaju puno i teško je otići iz Krasnodara s pozitivnim rezultatom. Dinamo je odigrao fantastično u sve tri gostujuće utakmice u Europi, nije primio nijedan gol i sigurni smo da će Zoran Mamić napraviti dobar plan kako držati obranu čvrstom i protiv opasnih Rusa.

Za usporedbe radi, Krasnodar je ove sezone jednom igrao protiv moskovskog CSKA, od kojeg je Dinamo bio bolji u skupini, i susret je završio 1-1.

Klub je osnovan 2008. godine, a već 2011. je nastupio u elitnom razredu ruskog nogometa. Do sada su tri puta bili treći, a igrali su i jedno finale ruskog Kupa 2014. izgubivši od Rosotva.

Zanimljivo, Krasnodar je debitirao u europskim kupovima u srpnju 2014. godine u kvalifikacijama Europske lige.

⚡️ Соперником «Краснодара» в 1/16 финала Лиги Европы УЕФА сезона 2020/21 станет «Динамо» Загреб.

18 февраля «быки» сыграют дома, а 25 февраля отправятся на выезд в Хорватию. #БыкиВЕвропе #ВпередБыки pic.twitter.com/1gyUGQXucO

— FCKrasnodar (@FCKrasnodar) December 14, 2020

U posljednjih šest godina najveći europski iskorak napravili su 2017. i 2019. probivši se do osmine finala EL. Prije tri godine ispali su od Celte Vigo, a 2019. od Valencije. Velik je to uspjeh kada usporedimo Dinamo koji je osminu finala Europske lige igrao 2018. godine protiv Benfice, a prije toga skoro 50 godina nisu uspjeli to napraviti.

Ove sezone prvi put u povijesti nastupili su u skupini Lige prvaka osvojivši treće mjesto što im je osiguralo prolazak u Europsku ligu.

Svoje utakmice Krasnodar igra na 200 milijuna eura vrijednom stadionu koji je otvoren 2016.

Pogledajte SK podcast o šansama Dinama u Europskoj ligi u kojem su sudjelovali naši komentatori

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!