Hrvatska od iduće godine s klubom u Europskoj ligi?!

Europa 18. svi 202113:25 > 13:29
AP Photo/Darko Bandic

Hrvatska bi već iduće godine mogla imati klub u kvalifikacijama za Europsku ligu, no puno je izglednije da će to biti od ljeta 2023.

Tvrdi to Tomislav Globan, docent na Katedri za makroekonomiju i gospodarski razvoj na Ekonomskom fakultetu.

On ističe da vijest dolazi od Berta Kassiesa, gurua europskih kupova i koeficijenata.

“Uefa svake godine u pristupnim listama ostavlja rezervirana mjesta za osvajače Lige prvake, Europske lige i Konferencijske lige za slučaj da ne osiguraju plasman u Europu preko domaćeg prvenstva. Ako plasman ostvare preko domaće lige, Uefa popunjava prazninu pomicanjem klubova iz ostalih liga”, ističe Globan pa dodaje:

“Budući da se prošle godine nije igrala Konferencijska liga, mjesto u ovogodišnjoj Europskoj ligi rezervirano za osvajača je nepopunjeno. No, umjesto da tu prazninu popuni pomicanjem klubova iz Top 15 zemalja kako je bilo očekivano, Uefa ju planira popuniti pomicanjem klubova iz zemalja ispod Top 15.”

Za sljedeću sezonu Hrvatska je na 18. mjestu, te bi se trebalo poklopiti da imamo klub u Europskoj ligi u sezoni 2022./23., no na ljeto 2023. bit ćemo na toj ljestvici 16. što nam daje velike šanse za klub u Europskoj ligi.