Bjeličina euro bajka traje! Bila je to modra rapsodija

Europa League 21. velj 201916:51 > 17:02
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Dinamo će sutra u 13 sati biti u bubnju osmine finala Europske lige. Nešto, što su generacije i generacije samo mogle sanjati

Bjeličina bajka traje. Dinamo je u svom prvom proljetnom euro nastupu nakon gotovo pola stoljeća uspio proći dalje! Sjajnom, fantastičnom predstavom, uz tri prekrasna pogotka nadjačao je češku Viktoriju 3:0. Bila je to prezentacija talenta, ali i moći uz podršku sjajnih navijača. Modri će u petak oko 13.30 sati doznati svog supranika u osmini finala! Utakmice su na rasporedu 7. i 14. ožujka!

Nakon 49 godina čekanja Dinamo je stigao do nokaut faze EL! Stadion je bio gotovo ispunjen do posljednjeg mjesta, ostalo je nešto slobodnih stolica na sjeveru. Bjelica je na klupi ostavio Gojaka, od prve minute je igrao Šunjić. Bjelica se odlučio ipak početi opreznije, vjerojatno je razmišljalo o tome da ne smije primiti pogodak. Jedan je nudio prolaz.

Prvi su priprijetili gosti, igrala se 3. minuta, pucao je Limberskij, lopta je otišla pored gola. Dinamo je uzvratio dvije minute kasnije, Olmo je stisnuo jednu povratnu loptu, a gosti su to uspjeli blokirati. Podrška s tribina je bila gromoglasna i poticajna. U 10. miniti prvi udaraca iz kuta, ubačenu loptu je bez problema boksao gostujući golman Kozačik. Dinamo je i dalje bio agresivan, agilan, rastrčan, no nije bilo dobre lopte za modre napadače.

Tresu se tribine! Maksimir u deliriju! Igrala se 15. minuta, Petković je petom odigrao za Olma, koji je propustio loptu kroz noge, Oršić je natrčao i postigao prekrasan pogodak. Bila je to fantastična, haklerska akcija. Dinamo je imao rezultat koji ga je vodio u osminu finala… Česi su odlučili biti konkretniji, u 22. minuti je jedan od igrača Viktorije pao u kaznenom prostoru, ali sudac Kovacs nije ništa sudio. Gosti su nakon primljenog gola bili bolji. Trener gostiju Vrba je skakao uz aut liniju, tražio od svojih igrača da dodaju gas. U 28. minuti jedna ošrto ubačena lopta, ali nitko od Dinamovih igrača nije stigao reagirati. Vodila se velika borba, dvije momčadi od kojih Dinamo izgledao bolje. Hajrović je dobio žuti karton. U 31. minuti su Česi odigrali solidnu akciju, ali bez kvalitetne završnice.

Nova erupcija oduševljenja u 33. minuti! Hajrović, koji je toliko nedostajao u Plzenu, ubacio je jednu sjajnu loptu s desne strane, najviše je skočio Dilaver i matirao glavom Kozačika. Dinamo, Dinamo…. orilo se s tribina kao u najboljim danima. Nova, velika prilika. Glavom je probao Olmo, na jedivite jade je obranio češki golman.

Nenad Bjelica je protestirao dva puta zaredom kod glavnog suca, nakon čega je rumunjski sudac Kovacs odlučio isključiti Dinamovog trenera. Dinamo je imao 2:0, posve nepotrebno je Bjelica izgubio živce. Morao je u ovim trenucima biti mudriji. Kayamba je u prvoj minuti sudačkog dodatka pucao pored gola.

Dinamo je na poluvremenu imao lijepu prednost, rezultat koji ga je vodio u osminu finala. Nakon prvog čina vidljivo je da je Dinamo bolja i kvalitetnija momčad.

Modri su krenuli u nastavku tamo gdje su stali. U 47. minuti je Hajrović izveo slobodan udarac, Kozačik je odbio loptu, na nju je natrčao Šunjić, ali udarac nije bio dobar. I dalje je Dinamo pokušavao, bio agilniji i bolji do svog suparnika. Hajrović je jako raspoložen, u 52. minuti opet dobar uadarac ali brani Kozačik.

U 60. minuti je najprije Dinamo imao kontru, u istoj minuti i Viktorija. Ostalo je 2:0!  Moro je zamijenio jako dobrog Hajrovića. Još jedno dobro ubacivanje s lijeve strane, ali Ademi nije stigao na tu loptu. Dinamo s tribina ima fantastičnu podršku. Ponajbolji Dinamov nogometaš u ove dvije utakmice Petković je u 73. minuti dobio loptu, sjajno pucao i donio 3:0! Fantastičan gol, stadion je proključao, a Dinamo je dvadeset minuta prije kraja imao 3:0! Velikih, fantastičnih, čarobnih. Nakon trećeg pogotka Dinamo se malo povukao pred svoj kazneni prostor, što nikada nije dobro. Viktorija je na kraju ostala i bez Limberskog koji je dobio drugi žuti.

Nakon poraza u Plzenu trener Nenad Bjelica nije izgubio glavu. Bio je poprilično uvjeren da će njegovi nogometaši napraviti još jedan europski korak dalje. Dinamo je to učinio na impresivan način, bravo – plavi!