Pernica srušio Dinamo! Odluka pada na Maksimiru

Europa League 14. velj 201919:47 > 19:53
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Dinamo je nakon prvih 45 minuta imao vodstvo nakon sjajne akcije Petkovića i Olma, no u nastavku preokret domaćinu s dva gola donio je Pernica.

Dinamo je napokon dočekao europsku utakmicu na proljeće nakon 49 godina, no u Plzenu je Viktoria bila bolja s 2:1. Imali su plavi vodstvo preko Olma, no junak domaćina danas je bio Ludek Pernica s dva gola u nastavku.

Dinamo je bolje krenuo u utakmicu, posebno je raspoložen bio Olmo, koji se u 10. minuti sjurio prema golu Viktorije, no grubim prekršajem zaustavio ga je Hubnik, koji je dobio žuti karton zbog kojeg će propustiti uzvrat u Maksimiru. Domaćin je prvi put zaprijetio u 15. minuti preko Kovarika čiji udarac odlazi preko gola. Samo pet minuta kasnije opet je opasno pred golom plavih nakon kornera Viktorije, no Beauguel nije dobro zahvatio loptu glavom.

Plavi su prvi konkretan udarac imali u 20. minuti kada je Petković opalio s 20-ak metara, no udarac odlazi preko gola. U 28. minuti Dinamo je ostao bez Stojanovića za uzvrat nakon što je Slovenac srušio Kayambu i dao Česima skraćeni korner na lijevoj strani napada. No, nakon ubačaja sigurno je loptu pokupio Livaković. Viktoria je opet zaprijetila u 33. minuti preko Kayambe čiji udarac iz daljine blokira Theophile, pa je Livaković imao lagan posao.

Dobru priliku Dinamo je imao u 36. minuti kada je Stojanović poslao prizemnu loptu u šesnaesterac gdje ju je na 10-ak metara dočekao Petković, no njegov udarac blokira Hubnik. Bolju igru plavi su okrunili  sjajnom akcijom u 41. minuti kada je Petković fantastično u prostor proigrao Olma, a Španjolac je s 13, 14 metara lijepim udarcem prebacio Kozačika za 1:0.

Viktoria je do izjednačenja stigla iz prve prave prilike u nastavku. Igrala se 54. minuta kada je Beauguel ubacio na pet metara gdje neometan mrežu Livakovića pogađa Pernica. Samo pet minuta kasnije Dinamo je mogao do novog vodstva kada je Oršić puca s ruba šesnaesterca, ali prohujalo je to pokraj stative. Oršić je ponovno opasan u 68. minuta kada dolazi do jedne odbijene loptu na rubu šesnaesterca, no blokirala je to obrana domaćina. Samo tri minute kasnije Petković je poslao još jednu odličnu loptu u prostor, ovog puta za Moru, čiji je udarac blokiran.

Opasno je pred golom Dinama bilo u 76. minuti nakon kornera Viktorije jer je Beauguel izbjegao pažnji obrane plavi, no srećom udarac glavom otišao je pokraj gola. U 78. minuti udarac je s ruba šesnaesterca isprobao Horava, međutim bio je to lagan zadatak za Livakovića. Dvije minute kasnije na drugoj strani Petković se izborio na 20-ak metara za udarac koji je uz manje poteškoće zaustavio Kozačik.

Do potpunog preokreta domaćin je stigao u 83. minuti kada je nakon udarca iz kuta na drugog vratnici nečuvan ostao Pernica, koji nije imao težak zadatak za 2:1. Teško da je branič Viktorije mogao odabrati bolji trenutak za prve golove u dresu Viktorije.

Česi su tako u drugom poluvremenu stigli do minimalne prednosti pred uzvrat koji je na Maksimiru za tjedan dana.

ViktoriaPlzen (4-2-3-1): Kozačik – Havel, Pernica, Hubnik (c), Kovarik – Horava, Hrošovsky – Ekpai, Čermak, Kayamba – Beaugel;

Dinamo Zagreb (4-3-3): Livaković – Stojanović, Theophile, Dilaver, Leovac – Gojak, Ademi (c), Olmo – Šitum, Petković, Oršić