Mudražija za SK: Nadigrali smo United, možemo i Rijeku

Jan Christensen / FrontzoneSport via Getty Images

Rijeka večeras od 20 sati igra playoff Europske lige protiv Kopenhagena na stadionu Parken, a u danskoj momčadi igraju i dvojica Hrvata.

Piše: Antonio Prce

Kopenhagen ili Rijeka. Jedan od ta dva kluba večeras će na stadionu Parken izboriti grupnu fazu Europske lige. Prošlogodišnji četvrtfinalist tog natjecanja i večerašnji domaćin ispao je od Manchester Uniteda, a i ove sezone nadaju se da će postići dobar rezultat u Europskoj ligi. Također, jedan od onih od kojih sve više napreduje u danskom velikanu je i hrvatski nogometaš Robert Mudražija.

Veznjak Kopenhagena je u danskoj prijestolnici od siječnja prošle godine, kada je stigao iz Osijeka za nešto više od dva i pol milijuna eura. Od tada se borio s brojnim ozljedama, a ove sezone dobiva sve više i više minuta kod trenera Stalea Solbakkena. S njim igra još jedan hrvatski nogometaš Karlo Bartolec, a mi smo nazvali Roberta da provjerimo situaciju uoči večerašnjeg okršaja:

SPORTKLUB: Za početak, kakav je život u Danskoj, kako ste se tamo snašli?

MUDRAŽIJA: Lijepo je, zadovoljan sam sa gradom i klubom, ali prvi prioritet je bio naravno klub. Kopenhagen je jedan od najljepših gradova u Europi, evo i prije dva mjeseca doselila mi se i djevojka, družimo se i s Bartolecom i njegovom djevojkom, tako da baš uživamo.

SPORTKLUB: U Kopenhagenu ste već skoro dvije godine, kako si ti zadovoljan svojim napretkom s obzirom na brojne ozljede koje si imao?

MUDRAŽIJA: Upravo zbog toga svega, zadnjih godinu dana su me malo spriječile te ozljede, ozljeda koljena, pa nešto sitno oko mišića, ali evo sad nakon toga što sam sve prošao ponovno hvatam formu, nisam u potpunosti spreman, još se sve to dozira i ne igram cijelih 90 minuta. Što se tiče mene osobno, puno sam zreliji, opet imam to iskustvo igranja neke druge lige, druge kulture, ali i igranje u Europi, treninga, puno taktike, ali i defenzivnog dijela tako da treba još to sve više usvojiti pa ću dobivati više minuta.

SPORTKLUB: Idemo se prebaciti na večerašnji dvoboj, čeka vas najvažnija utakmica sezone i to baš protiv Rijeke. Kako vidite današnji susret?

MUDRAŽIJA: Istina, to je utakmica sezone i za jedne i za druge. To je utakmica u kojoj će se ići na nož, možda s neke strane njima znači više ta pobjeda, više se od nas očekuje da uđemo u grupnu fazu Europa lige nego od njih, naš loš start u sezoni govori da smo u potpunosti fokusirani na Europu i čvrsto se nadam i vjerujem da ćemo mi proći, ali bit će jedna teška utakmica.

SPORTKLUB: Što biste rekli, gdje je ključ večerašnje utakmice, gdje stoji vaša prednost, a gdje Rijekina?

MUDRAŽIJA: Rijeka ima više prednosti u tome što su odmorniji, nisu igrali ove dvije utakmice u sezoni, dok mi igramo već drugi tjedan zaredom svaka tri dana, tako da oni definitivno imaju više svježine. I naravno, utakmica na sve ili ništa, neće biti ni gledatelja. Naša prednost je što igramo kod kuće i ta naša kompaktnost, taj momčadski duh koji nas čini tako jakima u Europi, taj neki defenzivni blok koji prolazi u 4-4-2 formaciji protiv ostalih i jačih suparnika u Europi, to je ono što nas čini jakima.

SPORTKLUB: Prošle sezone za dlaku vas je prošao Manchester United u četvrtfinalu Europske lige, kako je bilo zaigrati protiv jednog takvog velikana?

MUDRAŽIJA: Za mene je bilo posebno jer sam navijač Uniteda. Vidjet sve te igrače uživo, to je jedan poseban osjećaj, malo tko se može pohvaliti da je igrao protiv Uniteda sa 22,23 godine, to je ono jedan ‘highlight’ u karijeri. Na kraju smo ispali nesretno, imali smo i mi svoje prilike, parirali smo im u većem dijelu utakmice, čak i dominirali u jednom trenutku, ali na kraju je ispalo tako kako je ispalo.

SPORTKLUB: Danska liga je tek počela, prošlogodišnji prvak je bio Midtjylland, kakva su očekivanja od ove sezone? Niste baš sjajno ušli u novu sezonu, tri kola na početku i samo jedan bod.

MUDRAŽIJA: Nismo baš najbolje ušli, istina, ali nismo imali ni sreće, ali idemo iz utakmice u utakmicu. Kao što sam rekao, mi smo sad jedna potpuno drugačija momčad u Europi, liga je također drukčija. Nećemo se oslanjati na Superligu, već je to jedan potpuno drugačiji ciklus, fokus je na Europi.

SPORTKLUB: Kakav je trener Solbakken, njegov odnos s igračima?

MUDRAŽIJA: Trener je odličan, vrlo taktički gleda na detalje i dosta je temeljit. Nismo mi sad napadački organizirana momčad, ali to kako on nas posloži i psihički nas digne, to je stavno na nekoj višoj razini. Osjećam da ima povjerenja u mene, jer ipak nakon toliko ozljeda oni su mi produžili ugovor tako da to govori o njegovom povjerenju prema meni, ali i o klubu općenito.

SPORTKLUB: Situacija s pandemijom koronavirusa, je li malo poremetila financijsko stanje u klubu?

MUDRAŽIJA: Sigurno da je, mislim da nema kluba koje takvo nešto nije zadesilo. Ali Kpenhagen je stabilan, ali što se tiče financija mislim da nije utjecala toliko na njih koliko je utjecala na druge manje klubove.

SPORTKLUB: Pratite li možda zbivanja u Osijeku s obzirom na to da ste tamo igrali dvije sezone?

MUDRAŽIJA: Naravno da pratim i čujem se, i svaki put kad dobijem slobodno odem do grada da posjetim svoje prijatelje. Što se tiče kluba, mislim da ovo što je Bjelica došao da je to jedna velika stvar za klub. Čuo sam se i s ostalim djelatnicima u klubu i svi kažu da je potpuno podigao klub na jednu veću i ozbiljniju razinu, a to govore i njihovi rezultati. Ako ne ova, mislim da već iduća sezona može biti njihova, možda i neka titula.

SPORTKLUB: I za kraj, kako vam se čini HNL, je li liga dosta napredovala ili ipak tu još ima prostora za napredak?

MUDRAŽIJA: Sigurno da je napredovala, ali mogu reći i da se unazadila zbog brojnih transfera mladih igrača. Što bi tek bilo da su ti mlađi igrači ostali još dvije, tri sezone u klubu, mogu i za sebe isto reći. Naravno, uvijek dolaze novi igrači, nova vremena i bolji nogomet tako da svakako HNL diže svoju kvalitetu iz godine u godinu.