Dinamo u osmom pokušaju da prođe grupu LP

Champions League 6. ruj 202210:54 0 komentara
Slavko Midzor via Xinhua via Guliver

Nogometaši Dinama osmi put zaigrat će u skupini Lige prvaka, a do sada niti jednom nisu prošli dalje.

“Modri” će svoj osmi nastup u grupnoj fazi Lige prvaka otvoriti večeras na stadionu Maksimiru protiv londonskog Chelseaja.

U drugom kolu će Dinamo gostovati kod talijanskog prvaka Milana 14. rujna, a prvi dio grupne faze će zaključiti 5. listopada gostovanjem kod austrijskog prvaka Salzburga.

Šest dana poslije, 11. listopada, Salzburg dolazi na Maksimir, gdje će Dinamo 25. llistopada protiv Milana odigrati i posljednju domaću utakmicu u skupini. Posljednji nastup u skupini E imat će 2. studenog u Londonu kod Chelsea.

Dinamo je do sada u elitnom društvu odigrao 42 utakmice, ostvarivši pet pobjeda, sedam remija i 30 poraza uz 32-95 razliku pogodaka.

“Modri” su bili najuspješniji u svom prvom nastupu u grupnoj fazi elitnog natjecanja “Starog kontinenta”. U sezoni 1998/99. Dinamo je osvojio drugo mjesto u skupini s tri boda manje od pobjednika skupine grčkog Olympiakosa.

Nažalost, u tadašnjem sustavu natjecanja u “Champions league” samo su pobjednici skupina izborili plasman u četvrtfinale, te dvije najbolje drugoplasirane ekipe, a Dinamo je bio najlošiji od šest drugoplasiranih ekipa

Dinamo je te sezone pobijedio Porto u Zagrebu s 3-1, te Ajax u Amsterdamu (1-0), kod kuće je remizirao s “Kopljanicima” (0-0) i protiv Olympiakosa u zadnjem kolu sa 1-1. Zlatko Kranjčar je dobio otkaz poslije jednog osvojenog boda u prva tri kola u skupini, a umjesto njega momčad je pruzeo Velimir Zajec.

Na putu do povijesnog uspjeha u zadnjem kolu Dinamu je stajao Olympiakos. Na temperaturi minus 10 stupnjeva i potpuno zaleđenom terenu, hrvatski sastav je trebao pobijediti s tri gola razlike, kako bi nadoknadio poraz iz Atene 0-2 i Grcima oteo prvo mjesto i prolazak skupine. Međutim, nije uspio.

Godinu dana poslije Dinamo je u skupini s Manchester Unitedom, Marseilleom i Sturmom ostvario jednu pobjedu i dva remija osvojivši zadnje mjesto. Dinamo je u zadnjem kolu pobjedom u Marseilleu mogao dohvatiti treće mjesto i nastavak natjecanja u Kupu Uefa, ali je susret završio 2-2. “Modri” su vodili 1-0 i 2-1, ali nisu izdržali.

Iz te sezone ostao je upisan remi (0-0) na Old Traffordu protiv Manchester Uniteda.

Uslijedila su četiri nastupa u Ligi prvaka (2011, 2012, 2015, 2016) tijekom kojih je Dinamo u 24 utakmice upisao tek jednu pobjedu, jedan remi i čak 22 poraza. U sezoni 2011/12. Dinamo je završio grupu sa šest poraza i razlikom pogodaka 3-22 izgubivši na Santiago Bernabeu od Real Madrida 2-6, te u Maksimiru od Lyona s 1-7.

U sezoni 2012./13. hrvatski prvak je osvojio jedan bod uz pet poraza. Bez pobjednika je završio maksimirski ogled zadnjeg kola protiv imenjaka iz Kijeva. Utakmica je završila 1-1, a domaćin je izjednačio u posljednjim trenucima susreta golom Ivana Krstanovića.

Na novu pobjedu u LP Dinamo je čekao sve do 16. rujna 2015. kada je na Maksimiru ‘pao’ Arsenal rezultatom 2-1. Golove za hrvatskog prvaka zabili su Alex Oxlade-Chamberlain (24-autogol) i Junior Fernandes (58), dok je strijelac za goste, koji su od 40. minute igrali bez isključenog Oliviera Girouda, bio Theo Walcott (79).

Bila je to prva pobjeda Dinama u Ligi prvaka nakon 16 godina. Posljednji put ‘Modri’ su u elitnom natjecanju Starog kontinenta slavili 29. rujna 1999. protiv Sturma (3-0). Maksimirske tribine tada su razveselili dvostruki strijelac Tomo Šokota i Tomislav Rukavina. Nakon te utakmice Dinamo je nanizao 15 susreta bez pobjede pri čemu je upisao čak 13 poraza.

Nakon pobjede protiv ‘topnika’ uslijedilo je pet poraza u skupini, a potom još šest u sezoni 2016./17 u kojoj Dinamo nije uspio zabiti ni pogodak.

Posljednji nastup u skupini LP Dinamo je imao u sezoni 2019/20. i bio je na rubu prolaza, barem u Europsku ligu.

Čudesni Dinamo je pod vodstvom Nenada Bjelice na otvaranju Lige prvaka “razbio” na stadionu Maksimir Atalantu sa 4-0. Dinamo je pobjedom protiv talijanskog kluba prekinuo niz od 11 poraza u grupnoj fazi Lige prvaka, te ostvario  svoju najuvjerljiviju pobjedu u Ligi prvaka. Bila je to vjerojatno najbolja utakmica Dinama ikad u Ligi prvaka.

Uslijedio je poraz kod Manchester Cityja (0-2), te dva remija protiv Šahtara (2-2, 3-3), zatim gostujući poraz kod Atalante (0-2), te domaći od Cityja (1-4). Dinamo je protiv ukrajinskog sastava u Zagrebu vodio sa 3-1, no u sudačkoj  nadoknadi je primio dva gola i tako ispustio priliku osigurati prolaz barem u Europsku ligu.

Na koncu je Dinamo bio posljednji s pet bodova, Šahtar je bio treći sa šest, a Atalanta druga sa sedam bodova. City je osvojio prvo mjesto sa 14 bodova. (h)

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!