VIDJELI SMO: Brøndbyju derbi Superlige i prvo mjesto!

Danska 1. ožu 201822:30 > 22:32
Boris Streubel / Stringer

Nogometaši Brøndbyja pobijedili su u gostima Mitdjylland rezultatom 1:0 i nakon dugotrajne potjere konačno ih smijenili s prvog mjesta tablice danske Superlige!

U utakmici koju je za vas komentirao Krešimir Karačić, jedini pogodak postigao je u Casper Fisker u 21. minuti nakon odličnog prodora i dodavanja Hanyja Mukhtara. Fiskeru je to prvi ligaški pogodak za klub u koji je stigao ljetos.

Žuto-plavi su se tom pobjedom vratili na čelo Superlige, jer su po broju bodova dostigli suparnike iz Herninga, a imaju za tri gola bolju gol-razliku.

Optimizam za ekipu Alexandera Zornigera pojačat će činjenica da su i u petom derbiju sezone, s ekipama Copenchage i Mitdjylland, ne samo pobijedili, već su i dalje nepobijeđeni, a četvrti put su u tim utakmicama pobjeđivali jednim golom.

Utakmicu na MCH Areni počela je dramatično, jer je poslije kornera u drugoj minutu Zsolt Korcsmar zatresao mrežu kluba iz glavnog grada, ali je zbog prekršaja taj pogodak opravdano poništen.

U uvodnim minutama FCM je prijetio, iako nije mogao računti na tri važna igrača u ofenzivnom dijelu momčadi – Onuachu i Hassan su bili ozlijeđeni, a Onyeka je služio suspenziju zarađenu u prošlom kolu.

Brøndby je polovicom prvog poluvremena preuzeo kontrolu, a domaćin je iz ravnoteže izbačen u spomenutoj 21. minuti – Hany Mukhtar dobio je dvoboj na sredini igrališta, probio se po lijevoj strani, Korcsmar ga nije mogao sustići, a s bočne strane peterca ex-U21 reprezentativac Njemačke zavrnuo je povratnu za Fiskera koji je bio neumoljiv – 0:1.

Od tog trenutka sve do 80. minute Brøndby je dominirao terenom, stigao i do 17 kornera, zabilježio dvostruko više udarac na gol.

Midtjylland je u završnici posegao za rezervama, debitirao je 19-godišnji Ukrajinac Artem Dovbyk, doveden u siječnju iz drugoligaškog Dnipra, jedini pravi napadač na kojeg je trener Jes Thorup mogao računati.

Koju minutu kasnije zaigrao je i Rafael van der Vaart, koji je usprkos najvišoj plaći u Superligi prvi put zaigrao prije dva tjedna. Iako se igralo pred golom gostiju, pravih opasnosti za golmana Ronnowa nije bilo, pa Brøndby kući nosi vrlo važne bodove.

Neposredno prije derbija odigrane su još dvije utakmice 23. kola Superlige. Nordsjaelland je pobijedio Silkeborg 3:1 golovima Asantea, Jakobsena i Frederiksena, dok je strijelac za goste bio Skirtladze. Klub iz Faruma je čvrsto treći, sedam bodova iza vodećeg tandema i bilo bi čudo da im izmakne Europa.

Silkeborgu je poraz umanjio izglede da uđe u doigravanje, jer ima četiri boda manje od šestoplasiranog Odensea. Veći problem za OB je AaB, koji je u gostima savladao Sönderjyske 1:0 pa sada klubovi sličnih skraćenica iz Odensea i Aalborga imaju isti broj bodova.

Tri kola prije podjele lige na top 6 i ostalih 8 iznad crte su: FCK 35, Horsens 32, OB 31; ispod crte su AaB 31, Hobro 28, Silkeborg 25.

Petak je jedini od ovih jedanaest dana bez Superlige. Novo kolo igra se već od subote do ponedjeljka, a Sportklub u njedelju od 18 sati prenosi utakmicu Brøndbi – OB.