UEFA pronašla odgovor na europsku Superligu

Catherine Ivill/Getty Images

UEFA će prema dokumentima koje su dobili engleski mediji, uskoro predstaviti veliku reformu Lige prvaka.

Prijetnja europskom Superligom već gotovo desetljeće visi nad glavom krovne nogometne organizacije Europe (UEFA), a ti su razgovori posebno rasplamsani u proteklih godinu dana nakon što je pandemija nanijela veliku gospodarsku štetu čitavom svijetu, a posebno kad je riječ o sportu.

Superliga bi trebala biti zatvoren sustav natjecanja gdje bi igrali samo najbolji europski klubovi, a to bi značilo i njihovo odvajanje od UEFA-e. No, u europskoj nogometnoj federaciji to pod svaku cijenu žele izbjeći pa klubovima nude nove reforme. Prema dokumentima koji nisu javno obznanjeni iz same UEFA-e, a koje su dobili engleski mediji, nova Liga prvaka sadržavala bi 36 klubova, a najjače europske lige (Engleska, Španjolska, Njemačka, Italija) dobili bi kao i do sada četiri garantirana mjesta s mogućnošću proširenja na još dva kluba.

Ukinula bi se grupna faza natjecanja, a u regularnoj sezoni ekipe bi odigrale po deset utakmica što bi bilo određeno ždrijebom. Prvih osam s ljestvice bi izborili izravan plasman u osminu finala, dok bi ekipe rangirane od 9. do 24. mjesta razigravale za preostalih osam pozicija.

Ovakav sustav natjecanja garantirao bi kontinuitet jakih utakmica, više novca te konačno zadovoljstvo najvećih klubova. U travnju 2021. godine bit će održan Kongres UEFA-e gdje će biti raspravljano o novoj ideji, ako će ista biti prihvaćena, nova Liga prvaka započela bi u 2024. godini.