Panika na vrhuncu – UEFA hitno mijenja format LP?

Champions League 5. velj 202119:41 > 19:43
Catherine Ivill/Getty Images

UEFA je pod naznakom visokog stupnja panike nakon što je otkriveno da će se idućeg tjedna na hitnom sastanku tražiti promjena formata Lige prvaka.

Liga prvaka je ključno natjecanje za UEFA-u koja na taj način ostvaruje enormnu zaradu. Međutim, kako se intenzivirala razrada ideje o pokretanju tzv. Super lige u kojoj bi nastupali samo najbogatiji europski klubovi, a koji bi se isto tako odvojili od UEFA-e, čelnici krovne europske nogometne organizacije pokušavaju spasiti što se spasiti može.

Naime, idućeg petka UEFA želi potvrditi novi sustav natjecanja u Ligi prvaka koji bi krenuo s implementacijom u jesen 2024. godine kada će na repertoaru biti i novi ugovor o televizijskim pravima diljem Starog kontinenta. Prema modelu prijedloga, UEFA želi proširiti natjecanje s 32 na 36 klubova, a broj utakmica umjesto dosadašnjih šest na čak deset. Sustav sa uobičajenim skupinama bi se promijenio pa bi u novom formatu svi klubovi bili u jednoj diviziji, radio bi se poseban ždrijeb, a nakon regularnog dijela sezone krenulo bi se u knock-out fazu.

Foto Catherine Ivill/Getty Images

Ovime bi se povećali prihodi, ali i raspodjela novca prema najbogatijim klubovima. Isto tako, UEFA bi dodatno zaštitila najveće klubove tako što bi omogućila dodatnu opciju prolaza u fazu ispadanja ukoliko tu poziciju ne osiguraju na ‘normalan’ način.

EUROPSKE LIGE PROTIV IDEJE

Razlog zašto se UEFA odjednom žuri promijeniti sustav natjecanja jest uvid u dokumentaciju koja već postoji za organizaciju spomenute Super lige. Naime, čelnici organizacije ostali su u šoku nakon što su vidjeli kako je ideja novog natjecanja već itekako uznapredovala.

Ipak, ideja da će se novi format natjecanja Lige prvaka prihvatiti već u petak nije najsigurnija. Najjače lige diljem Europe smatraju kako bi se povećanim brojem utakmica u Ligi prvaka povećao pritisak na momčadi u nacionalnim prvenstvima. Udruga europskih klubova predlaže ideju od osam utakmica u LP.

Što se god dogodilo predstojećeg petka, UEFA je shvatila kako razmišljanje o novom natjecanju od strane najbogatijih klubova Europe nije samo provokacija ili pusta želja već ideja s kojom se krenulo u realizaciju. Pitanje jest, bi li klubovi poput Real Madrida, Barcelone, oba Manchestera, Liverpoola i drugih ‘velikana’, prihvatili ideju o reorganizaciji Lige prvaka čak i uz potencijalno veće prihode.