‘Nekad su bili romantika, a otišao sam zbog Mateschitza’

Champions League 5. lis 20229:00 > 9:52 0 komentara
Kieran Galvin

Teško da u Hrvatskoj postoji čovjek koji bolje poznaje austrijskog prvaka od Nikole Jurčevića - on je u Salzburgu proveo šest godina kao igrač (od 1991. do 1995. te od 1997. do 1999. godine). U tom periodu odigrao je 161 utakmicu, a pritom je postigao 46 golova

“Bilo je to fantastično razdoblje moje karijere, posebice prve četiri godine. Dva puta smo bili prvaci, a igrali smo i finale Kupa Uefe (poraz od Intera 0:1) pod vodstvom Otta Barića. Nazvao bih to mojim zlatnim razdobljem – bio sam najbolji strijelac, a ujedno i najbolji stranac“, započeo je Jurčević pa nastavio:

“Nazvao bih to romantičarskim razdobljem nogometa – bilo je manje upliva korporacija, manje novca… U to vrijeme u klubu su mogla igrati dva ili tri stranca, a gledajte situaciju danas. RB Salzburg je organiziran kao korporacija, kao koncern. Jako puno ulažu u akademiju koja je na svjetskoj razini, a slična je situacija i s infrastrukturom.”

Nije Jurčević samo kao igrač bio u Salzburgu – 2005. godine zasjeo je na klupu tadašnjeg SV Wüstenrot Salzburga. Ali ljubav nije dugo potrajala, svega šest utakmica.

“Bilo je to nesretno razdoblje, došao sam na poziv tadašnjeg predsjednika kluba. Nije bila bajna situaciju u klubu, tražio se investitor. I tada se javio Dietrich Mateschitz (suosnivač tvrtke Red Bull GmbH) koji je preuzeo klub. Potpuno su promijenili sportsku politiku, klub su počeli voditi poput korporacije, odnosno koncerna“, rekao je Jurčević pa objasnio kako je izgledao raskid suradnje:

“Bili su korektni, ispoštovali su sve što su trebali na temelju ugovora. Prilikom raskida su izrekli uobičajene rečenice poput ‘tako funckionira nogomet, takav je život’ i slično.

Nikola je istinski nogometni zaljubljenik – trenutno nema angažman, ali nogomet teče njegovim venama. Zna, naravno, i trenutno stanje u momčadi Salzburga.

“Lošiji su nego što su bili zadnjih nekoliko godina. Razumljivo je to kada vidimo kakvi igrači su u tom razdoblju napustili klub, ponajprije Erling Haaland. Fascinantno mi je kako uspijevaju nadoknaditi odlaske takvih klasnih nogometaša. U njihovih udarnih 11 čak osam ili devet nogometaša ima od 19 do 22 godine. To je impresivno. Inače većina momčadi ima iskusan kostur plus dvojicu ili trojicu mladića. Kod njih je to obratno. Zato ih i krase brzina, poletnost, dinamika…“, objasnio je hrvatski stručnjak.

Ofenzivni dio austrijskog prvaka smatra najvećom opasnošću za Dinamo.

Trokut u prednjoj liniji im je nevjerojatno opasan – Šeško, Sučić i Okafor. Dobra je stvar za Dinamo što nema Brazilca Fernanda koji je ozlijeđen. Individualno su oni najopasniji, a Salzburg momčadski djeluje slično kao što je izgledala Austrija protiv Hrvatske u prvom poluvremenu. Jako su agresivni, nabijaju visoki tempo…“, upozorio je Jurčević.

Posebnu pažnju na sebe privukao je slovenski egzekutor Benjamin Šeško.

“Ma on je top igrač – drzak je, rasterećen, pun samopouzdanja… Ima potencijal da postane novi Haaland, Lewandowski ili Benzema. Iako su ga željeli mnogi velikani, on je odlučio ne preskakati stepenice i potpisao je za RB Leipzig. Pametan potez, rekao bih. Pred njim je velika budućnost, ove sezone je potpuno eksplodirao“, pun je hvale Nikola Jurčević.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!