Kreće elitizacija – više Lige prvaka, manje 'domaćica'

Champions League 24. svi 201813:06 > 13:07
Valerio Pennicino/Getty Images

Prvi čovjek Udruženja europskih klubova Andrea Agnelli rekao je kako smatra da najbolji klubovi Starog kontinenta trebaju igrati više utakmica u Ligi prvaka, a manje u svojim domaćim prvenstvima.

Valerio Pennicino/Getty Images

Agnelli, koji je i predsjednik Juventusa, izvjestio je kako najbolji klubovi trenutno razmatraju brojne ideje. Izrazio je želju da prva faza Lige prvaka ima četiri grupe od po osam klubova, a ne osam grupa po četiri, kakav je sadašnji ustroj.

– Svi mi želimo više međunarodnih utakmica, a manje domaćih i ukupno manje nego ih ima sada – započeo je Agnelli.

Talijan je u intervjuu za Guardian rekao kako bi trebalo zadržati grupnu fazu s 32 momčadi, ali uz određene promjene koje bi dovele do toga da klubovi igraju najmanje 14 utakmica, umjesto dosadašnjih šest.

– Jedna ideja je da svaki sudionik mora u domaćoj ligi nastupati sa šest igrača mlađih od 21 ili 23 godine. No, zasad još ne postoji konkretan projekt – nastavio je iznositi ideje koje se sigurno neće svidjeti širokoj nogometnoj populaciji.

Ipak, zaključio je kako to ne znači da će se najbolji klubovi nužno odvojiti od Uefe i pokrenu vlastito natjecanje.

– Ako uspijemo pronaći osnovu po kojoj možemo razgovarati o ovoj temi s nacionalnim savezima, Uefom i klubovima, mislim da će to biti samo normalna evolucija nogometa. Manchester United, Real, Juventus, Legia, Sporting, Anderlecht… Svi žele veću međunarodnu pažnju, sve se danas svodi na izloženost brendova.