Bivši Rapidovci za SK: Okrnjeni Lokosi teško s Rapidom!

Champions League 26. kol 202014:56 > 15:07
David Ramos/Getty Images

Ususret utakmice drugog pretkola Lige prvaka između Lokomotive i Rapida nazvali smo dva bivša igrača austrijskog velikana Ivana Močinića i Mateja Jelića i saznali što oni misle o današnjem dvoboju.

Lokomotiva i Rapid večeras u 19 sati u jednoj utakmici odlučit će o prolasku u treće pretkolo Lige prvaka. Mnogi stručnjaci šansu Lokomotive vide baš u tome jer igraju jednu utakmicu i to na domaćem terenu jer bi u suprotnom Rapid bio veliki favorit.

Bivši reprezentativac Ivan Močinić čak tri godine nosio je dres Rapida, ali zbog dvije teške ozljede nastupio je samo u desetak službenih utakmica. Prošlu sezone proveo je u dresu Istre gdje je u nekoliko navrata igrao protiv Lokomotive i dobro zna kakvi su.

Dvije godine stariji napadač Matej Jelić je imao nešto bolja iskustva iz Rapida, ali se nije dugo zadržao. Prošlu sezonu proveo je u poljskom drugoligašu Buk-Bet Termalici. Obojica su trenutno bez kluba.

SPORTKLUB: obojica ste igrali u velikom Rapidu, kakav je to klub?

Močinić: To je veliki klub, odlično uređen i jako dobro vođen. Navijači su sigurno najbolji u Austriji i imaju fantastičan omladinski pogon u koji dolaze igrači ne samo iz Austrije, nego i iz cijele Europe. Napravili su novi stadion prije nekoliko godina i na svaku utakmicu dođe bar 15 tisuća navijača koji naprave odličnu atmosferu. Nažalost, ja sam imao velikih problema s ozljedama kada sam bio tamo, tako da nisam nikad zapravo postao standardan član momčad i zbog toga jako žalim.

Jelić: Navijači su ono što sam ja zapamtio kao nešto najbolje. Zaista se na svakom koraku osjeti ta podrška, ali naravno i pritisak jer jako vole Rapid. Moram reći da sam se jako ugodno osjećao u klubu za vrijeme koje sam proveo tamo. Pogotovo na početku kada sam igra, zabijao i osjećao sam da sam imao veliku podršku navijača. Međutim, nakon nekog vremena trener Zoran Barišić dobio je otkaz i nakon toga se sve promijenilo, ja sam se u međuvremenu ozlijedio i više nisam bio u prvom planu kod novog trenera. Sada je Barišić ponovno u klubu, ali na mjestu sportskog direktora.

SPORTKLUB: Stručnjaci ne daju veliku šansu Lokomotivi, ali činjenica da se igra na jednu utakmicu i to u Zagrebu je ipak značajna prednost. Kakvo je vaše mišljenje?

Močinić: Lokomotiva je prošle sezone igrala odlično, možda i najljepši nogomet u cijeloj ligi. Međutim, ostali su bez 5,6 stožernih igrača i mislim da nemaju prevelike šanse protiv Rapida koji zaista odlično u playoff utakmicama. To je jedna karakterna momčad, puna kvalitetnih domaćih igrača koja se voli nadigravati. Imaju taj pobjednički niz u bitnim utakmicama, prije dvije sezone su igrali odlično u Europskoj ligi i da se igra na dvije utakmice onda bi mogao gotovo sa sigurnošću tvrditi da će proći dalje, ovako kada se igra na jednu utakmicu Lokomotiva ima neke šanse za prolazak.

Index.hr

Jelić: Rapid je odigrao odlično na kraju prošle sezone, završio drugi iza Salzburga i pokazao da su ozbiljna momčad. Imaju više iskustva u Europi i to će im sigurno pomoći protiv Lokomotive bez obzira što se igra samo na jednu utakmicu. Mislim da je dobra stvar za Lokomotivu da igraju pred praznim tribinama jer neće osjećati takav pritisak kakav bi osjećali pred 30 tisuća ljudi na stadionu Rapida. Pratio sam ih prošle sezone i igrali su odlično, međutim prodali su pola momčadi i nije to ista ekipa od prošle sezone, tako da je Rapid favorit. Politika kluba je takva, puno su napredovali od kada sam ja bio u klubu prije devet godina i to je postao jedan ozbiljan klub.

SPORTKLUB: Hoće li eventualno ispadanje Rapida biti označeno kao neuspjeh kod Austrijanaca?

Močinić: Hoće. Oni su u Zagreb došli kao favoriti baš zbog tog iskustva u Europi i igranja mnogo playoff utakmica u kojima su najčešće izlazili kao pobjednici. Dobro je za njih što je Lokomotiva znatno slabija nego prošle sezone, tako da taj njihov optimizam zaista ima pokriće.

Jelić: Rapid je veliki klub i naravno da bi ispadanje od jedne Lokomotive bio neuspjeh. Međutim, siguran sam da su oni gledali neke utakmice Tomićeve momčadi i znaju koliko mogu biti opasni tako da sigurno neće ući u dvoboj sa stavom ‘lako ćemo’.

SPORTKLUB: Obojica ste trenutno bez kluba, gdje ćemo vas gledati sljedeće sezone?

Močinić: Da, nisam više u NK Istri, treniram u Rijeci već neko vrijeme i čekam sljedeći angažman. Imam nekoliko ponuda i vjerujem da ću brzo naći novi klub.

Jelić: U Poljskoj sam imao ugovor da ostajem u klubu ako izborimo ulazak u prvu ligu, ali nažalost nismo uspjeli. Imam nekoliko ponuda iz inozemstva i kroz deset dana bi trebao službeno imati novi klub.