Bili su Dinamovi najveći talenti, a evo gdje su danas

Hrvatska 24. svi 202219:41 > 19:42 0 komentara
imago/Majerus via Guliver Images

Dinamova omladinska škola godinama slovi kao jedna od najboljih u svijetu. Velik broj danas uspješnih nogometaša isprofilirao se kroz omladinski pogon kluba iz Maksimirske 128, a neki od najtalentiranijih nisu napravili karijere u skladu s očekivanjima.

Vjerojatno najtalentiraniji hrvatski nogometaš ikada bio je Alen Halilović. Njegov vanserijski talent bio je primjetan još od najmlađih kategorija, a za seniore Dinama debitirao je sa 16 godina i tri mjeseca, dok je prvi gol zabio već u drugoj seniorskoj utakmici. Samo osam mjeseci kasnije debitirao je i za hrvatsku nogometnu reprezentaciju i postao najmlađi debitant. Nije imao ni 17 godina.

„Prvi put sam ga vidio na Kutiji šibica sa šest, sedam godina. Halilović je svoje protivnike prolazio kao da ih nema. Igrao se s njima“, rekao je Pivarić u Podcast Inkubatoru pa nastavio:

„I mi iz seniorske momčadi Dinama odlazili smo gledati kadete zbog njega. Odmah se znalo da će biti cirkus – ‘slomit’ će dvojicu, zabiti će dva, tri gola.“

Ponajveći svjetski talent u tom trenutku bio je na meti mnogih europskih klubova, a svoj put je nastavio u Barceloni. Ipak, tada je karijera krenula u pogrešnom smjeru – do prve momčadi Barcelone nije uspio doći, a zatim je uslijedila prva posudba – Sporting Gijon.

„Teško je reći što se dogodilo i zašto Halilović nije napravio karijeru kakva se očekivala. Ali taj odlazak u Barcelonu bio je pogreška, po meni“, rekao je Pivarić.

Sljedeća avantura bila je u HSV-u, a zatim je uslijedio zov Milana. Ipak, popularni Haladona nije se uspio nametnuti pa je odlazio na posudbe u Las Palmas, Standard Liege i Heerenveen.

Otišao je zatim u Championship gdje je vrlo solidno branio boje Birminghama, a sada i Readinga.

Još jedan nebrušeni dijamant Dinama definitivno je Ante Ćorić. Ante je također od malih nogu slovio kao velika nogometna nada. Kada mu je stariji brat nastupao za Rudeš, mali Ante je na poluvremenu tehnicirao na rudeškom terenu i svojim umijećem oduševljavao sve prisutne.

Dinamo ga je kao mladića doveo iz Red Bull Salzburga i vrlo brzo mu pružio priliku u seniorskoj momčadi. Iako je isprva pokazivao vanserijski talent, mnoge stvari nisu išle u prilog njegovom razvoju. Stekao se tada dojam da Ante ne napreduje dovoljno, a ulazio je i u tihe sukobe s ljudima koji vode klub.

Ante Ćorić / Foto: Guliver Images

Naravno, nije to moglo rezultirati drugačije već odlaskom iz Maksimirske 128. Njegova sljedeća destinacija bila je Roma. U Rimu nije dočekao pravu priliku, a zatim su uslijedile posudbe u Almeriju, Venlo i ljubljansku Olimpiju.

Trenutno je na posudbi u aktualnom prvaku Švicarske Zurichu, a svoj obol tituli dao je i Ante koji je odigrao sedam prvenstvenih utakmica u aktualnoj sezoni.

O njegovom talentu najbolje govori činjenica da se s 19 godina našao na konačnom popisu putnika na Euro 2016. godine.

Bivši šef Dinamove omladinske škole Romeo Jozak objasnio je problematiku razvoja Hailovića i Ćorića.

„Situacija je različita kada se priča o Haliloviću i Ćoriću, ali nešto im je zajedničko. Oni imaju sve, a fali im samo jedna stvar. Množenje s nulom daje nulu. Puno stvari određuje karakter, pojednostavit ću – Halilović i Ćorić se, nogometnim rječnikom, ne bacaju na glavu. I to je problem“, rekao je Jozak na gostovanju u Podcast Inkubatoru.

Još jedan primjer velikog talenta koji nije napravio koliko se očekivalo jest desnokrilni napadač Rijeke Robert Murić. Još kao mladić otišao je u Ajax, a Zdravko Mamić to nikako nije mogao prihvatiti. Sukobio se tada Dinamov šef s Murićevim ocem i menadžerom, no nije bilo spasa – Murić je otišao u Amsterdam.

Robert Murić Guliver Images

Ipak, kako to najčešće i bude kada odete kao mladić u inozemstvo, Murić se nije uspio probiti do prve ekipe amsterdamskog velikana. Otišao je zatim u Pesaru i Bragu gdje je nastupao za drugu momčad, a karijeru je spasio povratkom u Rijeku gdje je već nekoliko sezona ponajbolji igrač.

Ipak, uz sve prednosti, obrambeni aspekt nikada nije razvio u potpunosti i to je razlog što ne igra u puno većim i snažnijim klubovima.

Drugačiji primjer od navedene trojice je Filip Benković. Popularni Big Ben bačen je u vatru kao mladić, a vrlo brzo se nametnuo. Visina, dobra igra glavom, odlična tehnika – imao je sve predispozicije za postati vrhunski stoper, no ono najvažnije nije ga poslužilo – zdravlje.

Čelni ljudi Dinama željeli su oboriti klupski rekord s prodajom Benkovića, no zbog velike sklonosti ozljedama, Big Ben je prodan za 14.5 milijuna, a ne željenih 25.

Filip Benković / Foto: Darren Staples Sportimage via Guliver Images

Kupio ga je Leicester za koji nije odigrao nijednu službenu utakmicu, a prva posudba bila je u Celticu. Benković je tamo oduševio, a navijači Celtica u njemu su vidjeli legitimnog nasljednika Van Dijka. Uslijedile su zatim posudbe u Bristol City, Cardiff City i OH Leuven.

Ove sezone potpisao je za Udinese, no za prvu momčad još nije zaigrao…

Tužna je priča ovog 24-godišnjaka – kvaliteta i karakter nikad nisu bili upitni, no sklonost ozljedama uskratila mu je veliku karijeru.

Ipak, ni za jednog od spomenute četvorice još nije prekasno da ostvari svoje nogometne snove. Murić ima 26 godina, Halilović i Ćorić 25, a Benković 24. Najbolje nogometne godine tek su pred njima, a vrijeme će pokazati je li prekasno da isprave stvari koje ih koče.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!